Wydasz 2 zł, a tarczniki znikną raz na zawsze. Wystarczy zmieszać

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Tomasz Klejdysz


Malutkie owady atakujące rośliny to prawdziwa zmora miłośników kwiatów. Jednym z najbardziej uprzykrzających życie insektów są tarczniki. Zobacz, jak przeciwdziałać ich wizytom oraz zwalczać tych nieproszonych gości. Wszystko, czego potrzebujesz, z pewnością masz już w domu.
Pielęgnując kwiaty, oprócz regularnego podlewania i nawożenia roślin, trzeba pamiętać również o ochronie naszych zielonych skarbów przed niszczycielskimi owadami. Istnieje wiele gatunków szkodników, czekających na to, aby zaatakować uprawy. Jednym z nich są tarczniki, które nie tylko niszczą dany okaz, ale także zapraszają do wspólnej "zabawy" innych mącicieli poprzez produkowanie lepkiej substancji nazywanej spadzią. Zobacz, jak zapobiec ich wizytom oraz jak walczyć, kiedy jest już za późno na działania prewencyjne.


REKLAMA


Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie


Szkodniki roślin doniczkowych. Tarczniki potrafią doprowadzić niejeden gatunek do ruiny
Tarczniki to owady, które uwielbiają żerować na różnego rodzaju roślinach - głównie doniczkowych. Rozpoznanie szkodników nie należy do najtrudniejszych zadań. zwykle osadzają się one na dolnej części liści, gdzie budują swoje kolonie. Jak już wspomnieliśmy, ich znakiem rozpoznawczym jest również spadź, czyli żółte plamy pokrywające zainfekowany okaz. To jedna z najgroźniejszych broni tego gatunku, ponieważ lepka substancja potrafi zachęcić innych niszczycieli do zaatakowania rośliny. Dodatkowo sprzyja ona rozwojowi chorób grzybiczych. Wizyta tarczników może wiązać się ze sporymi stratami, dlatego warto stosować zabiegi prewencyjne.
Zobacz też: Tak z parchem jabłoni walczą doświadczeni ogrodnicy. Ten oprysk to ich tajna broń
Regularnie pielęgnowane i odpowiednio odżywione kwiaty są znacznie mniej podatne na ataki różnego rodzaju insektów. Dlatego tak ważne jest, aby zachowywać wszelkie wymagania danego gatunku, przez co pomagamy mu zdrowo się rozwijać. Kolejną istotną kwestią jest systematyczne pozbywanie się uszkodzonych lub chorych elementów, które mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm rośliny. Doskonałą barierą zapobiegającą inwazji tarczników jest ściółkowanie gleby. jeżeli jednak zauważysz na liściach szkodniki, na nic zdadzą się prewencyjne triki. W tej sytuacji trzeba natychmiast przejść do działania. Skuteczny oprysk stworzysz w domu, bazując na naturalnych produktach.


Domowe sposoby na tarczniki. Połączenie tych składników skutecznie wypędzi insekty
Chcąc zwalczyć tarczniki, które zaczęły żerować na naszych roślinach, można uciec się do jednego z wielu rozwiązań. Niektóre z nich uwzględniają użycie warzyw i ziół, a inne oleju np. rzepakowego lub parafinowego. W grę wchodzi również oliwa z oliwek. Wystarczy połączyć 10 ml tłustego płynu z 1 l ciepłej wody. Całość należy wymieszać i nanieść na zainfekowaną roślinę. Po 3-4 dniach używając namoczonej ściereczki, musimy dokładnie "umyć" kwiatek. Tego typu kurację warto powtórzyć przynajmniej dwa razy. Równie skuteczne i mniej czasochłonne jest użycie oprysku z czosnku. Około 5-6 ząbków trzeba przepuścić przez praskę lub pokroić i wrzucić do 1 l wody. Roztwór odstawiamy na 5 godzin, żeby nabrał mocy. Po tym czasie jest gotowy do użycia. Tarczniki można zwalczyć również mieszanką z pokrzywy. Najlepiej sprawdzą się pędy z okazu, który jeszcze jest przed kwitnieniem. Zrywając kilka liści, należy dokładnie je posiekać i dodać do 10 l wody. Oprysk będzie gotowy po 24 godzinach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału