Proces wycinania drzew wydaje się bardzo prosty. W rzeczywistości wiąże się jednak z kilkoma regulacjami prawnymi i ekologicznymi. Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, procedura wymaga uzyskania pozwolenia, które jest wydawane na wniosek posiadacza nieruchomości. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Wszystko zależy od wymiarów.
REKLAMA
Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca
Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia na własnej działce? Zapamiętaj te liczby
Możliwość wycięcia drzewa bez zezwolenia zależy od jego gatunku oraz obwodu pnia mierzonego na odpowiedniej wysokości. Należy go sprawdzać 5 cm nad ziemią. Nie trzeba występować o zezwolenie, jeżeli nie przekracza:
80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego,
65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego,
50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
jeżeli wybrany gatunek przekroczy wskazane wartości, trzeba zgłosić jego usunięcie. Wtedy należy zmierzyć obwód pnia na wysokości 130 cm i wpisać go do wniosku o zezwolenie na wycinkę drzewa. Dokument złóż do urzędu miasta lub gminy. jeżeli nie potrafisz ustalić gatunku, zrobi to za ciebie urzędnik.
Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia na własnej działce? Bogdanhoda/iStock
Nowe przepisy wycinki drzew na prywatnej posesji. Rząd ma pewien pomysł
jeżeli wytniesz drzewo wbrew ustalonym zasadom, grozi ci kara. Jej wysokość zależy od obwodu pnia oraz gatunku. To dwukrotność opłaty za jego usunięcie. Do 100 cm obwodu pnia stawka to 25 zł za 1 cm, a powyżej 100 cm obwodu pnia 30 zł za 1 cm. Warto wspomnieć, iż Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Projekt ukazał się w piątek 9 maja 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
w tej chwili procedura uzyskania zgody na wycinkę jest dość czasochłonna, ale nowe przepisy mają to zmienić. Propozycja rządu jest taka: jeżeli w ciągu 35 dni od zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa odpowiedni organ nie wyrazi sprzeciwu, właściciel będzie mógł je usunąć. Ma to zapobiec przewlekłości postępowań oraz zabezpieczyć wnioskodawców przed długim oczekiwaniem na decyzję. Celem nowelizacji jest także zdyscyplinowanie organów do terminowego działania. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, gdy drzewo stanowi zagrożenie. Popierasz zmianę przepisów w sprawie wycinki drzew? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.