Do tegorocznego Bożego Narodzenia zostało kilka czasu, a Polacy zabrali się już za zakupy świąteczne oraz wybór idealnych drzewek, które niebawem ozdobią ich mieszkania. W związku z tym wielu właścicieli ogródków zaczęło zastanawiać się, czy ma prawo wyciąć jedno z drzew znajdujących się na należącej do nich posesji. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ odpowiednie przepisy chronią lokalną roślinność oraz środowisko, przez co odnoszą się nie tylko do przestrzeni publicznej, ale także terenów prywatnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Piękny zapach w twoim samochodzie? Wypróbuj te 3 myki!
Czy można wyciąć choinkę z ogródka? Kluczowa jest szerokość jej pnia
Na szczęście okazuje się, iż - mimo restrykcyjnych przepisów tej kwestii - wycinka choinki bez dodatkowych formalności oraz wcześniejszej zgody urzędników wciąż jest możliwa. Zgodnie z przepisami o ochronie przyrody uzyskanie zezwolenia wycinkę nie jest wymagane, gdy obwód pnia przydomowej choinki na wysokości 5 cm nie przekracza 50 cm.
Zobacz też: Policja wkracza do lasów. realizowane są wzmożone kontrole. Mandaty wynoszą choćby 500 złotych
Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy drzewko jest szersze. Wniosku o wycinkę nie trzeba również składać w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm - topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
65 cm - kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny.
Drzewa rosnące na prywatnej posesji mogą być usunięte wyłącznie w celach niehandlowych. Bez zezwolenia można usunąć też między innymi drzewa oraz krzewy owocowe, które są złamane lub usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. jeżeli natomiast dana roślinność nie spełnia określonych w przepisach warunków, właściciel działki musi złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę. Najczęściej przyjmują je lokalne urzędy gminy. Zgodnie z art. 83 ust. pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości, lub jej części może nastąpić również po uzyskaniu pozwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości.
Zezwolenie na wycięcie drzewa na prywatnej posesji. Wniosek można złożyć online
Osoba chcąca wyciąć drzewo musi zgłosić taki zamiar w formie pisemnej, a we wniosku należy umieścić, takie informacje jak:
imię i nazwisko zgłaszającego,
oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością,
zgodę właściciela nieruchomości, o ile jest wymagana,
oznaczenie nieruchomości, na której ma być przeprowadzona wycinka,
obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm,
rysunek lub mapka z zaznaczonym na nieruchomości drzewem do usunięcia.
Ostateczne procedury mogą się jednak różnić w zależności od gminy, dlatego warto zweryfikować wszelkie warunki przed złożeniem wniosku. W kolejny etapie urząd gminy przeprowadza oględziny drzewa oraz terenu, a później wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu. W tym przypadku ważne jest również, aby przestrzegać ustalonych terminów oraz wywiązać się z dodatkowych wymagań. Każdy wniosek można przekazać osobiście, wysłać pocztą lub złożyć dzięki serwisu ePUAP.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.