Amarylis nie chce kwitnąć? Winny może być ten mały szczegół

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Amarylis to jedna z najokazalszych roślin cebulowych, która zachwyca swoimi efektownymi kwiatami. Wielu osobom kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, przez co stał się niepisanym symbolem zimowych dekoracji wnętrz. Niestety nie zawsze cieszy swoimi kwiatami poprzez niektóre błędy popełniane w pielęgnacji. jeżeli twój amarylis nie chce kwitnąć, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Amarylis to powszechna, choć błędna, nazwa zwartnicy. Roślina ta znana jest ze swoich spektakularnych kwiatów wprowadzających do wnętrza kolory podczas zimowego czasu. Podobnie jak gwiazda betlejemska, często amarylis uważany jest za symbol świąt Bożego Narodzenia. Niestety czasami pomimo największych starań, roślina nie chce zakwitnąć. Jakie mogą być tego przyczyny? Często winny może być mały szczegół w pielęgnacji.

Jak poprawnie pielęgnować amarylis? Najważniejsze kwestie

Amarylis powinien zostać posadzony jesienią, jeżeli docelowo ma zakwitnąć w okresie świątecznym. Najlepiej w tym celu cebulkę umieścić w żyznej i przepuszczalnej glebie, a roślinę postawić w jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych jest niewskazane zarówno dla liści, jak i kwiatów.

Ponadto należy zadbać o optymalną temperaturę dla rośliny, która powinna wynosić około 18-22 st. C. Ponad wszystko warto chronić amarylisa przed przeciągami, które mogą źle wpłynąć na jego wzrost i rozwój.

Prawidłowe podlewanie i nawożenie również są nie bez znaczenia w kontekście bujnego wzrostu amarylisa. Dostarczanie wody powinno odbywać się regularnie i w umiarkowanych ilościach. Najlepiej, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie przesadnie mokre. Utrzymać taki stan rzeczy może pomóc drenaż. Co więcej, do podlewania warto używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Wzrastającego amarylisa dobrze również nawozić nawozem do roślin kwitnących. Najlepiej co dwa tygodnie, aby wspomóc jego rozwój oraz intensywność kwitnienia. Sprawdzi się do tego kupna odżywka, ale można również sięgnąć po nawozy przygotowane samodzielnie w domu.

Zobacz także: Gwiazda betlejemska może zakwitnąć po raz drugi. Wystarczy, iż zrobisz to

Co zrobić, żeby amarylis zakwitł? Nie popełniaj tych błędów w pielęgnacji

Pomimo najszczerszych chęci i poświęcenia odpowiedniej uwagi, amarylis czasami nie chce zakwitnąć. Na ogół nie należy do roślin problematycznych i wymagających, jednak błędy popełniane w pielęgnacji potrafią skutecznie osłabić roślinę bądź doprowadzić do tego, iż nie będzie w stanie zakwitnąć.

Jedną z podstawowych przyczyn, przez którą amarylis, a adekwatnie to zwartnica, nie chce kwitnąć, jest niedostateczne oświetlenie. Zbyt ciemne stanowisko sprawia, iż roślina nie jest w stanie rozwinąć pędów kwiatowych. W okresie wzrostu i kwitnienia najważniejsze jest więc zapewnienie jasnego miejsca. Ważne jest także prawidłowe podlewanie. Zbyt duża ilość dostarczanej wody zakończy się gniciem cebulki zamiast bujnym kwitnieniem.

Istotnym szczegółem, na który mało kto zwraca uwagę, a który może przeważyć o tym, czy amarylis zakwitnie, jest niezapewnienie cebulce odpowiedniego okresu spoczynku po zakończeniu poprzedniego kwitnienia. To kluczowe, by roślina była w stanie zgromadzić siły na kolejne kwitnienie. jeżeli tego nie zrobi, nie będzie mogła wytworzyć nowych pąków kwiatowych. Wobec tego ważne jest, aby ograniczyć podlewanie i dać zaschnąć liściom, a roślinę trzymać przez kilka miesięcy w chłodnym miejscu.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj skórek po bananach. Dzięki nim rośliny doniczkowe przestaną się kurzyć

Nie tylko grudnik. Ta roślina również kwitnie zimą i pasuje na świąteczny stół

Gwiazda betlejemska może zakwitnąć po raz drugi. Wystarczy, iż zrobisz to

Idź do oryginalnego materiału