Narcyzy są dekoracyjnymi roślinami cebulkowymi z rodziny amarylkowatych, które od wieków zachwycają swoją urodą. Są ponadczasowe, na co najlepszym dowodem jest to, iż kolejne pokolenia Polaków zakochują się w nich bez pamięci.
Aby to potwierdzić, wystarczy spojrzeć na przydomowe rabaty, które często ozdabiają. Uprawa narcyzów nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jak uprawiać narcyzy w ogrodzie? Te kwestie są kluczowe, jeżeli chcesz cieszyć się ich widokiem
Rośliny te dobrze rosną w miejscu nasłonecznonym lub płółcienistym (np. pod koronami drzew), w żyznej, przepuszczalnej glebie. Aby wesprzeć ich rozwój i sprawić, iż obsypią się kwiatami, nie zapominaj o regularnym podlewaniu i odpowiednim nawożeniu narcyzów wiosną.
Może cię zainteresować: Rozwieś to w ogrodzie, a zapomnisz o mszycach. Za ten trik należy się złoty medal
Kiedy nawozić narcyzy? Wiosenny termin zbliża się wielkimi krokami
Wiosenny termin nawożenia narcyzów zbliża się wielkimi krokami. Na przełomie marca i kwietnia rośliny potrzebują wsparcia w postaci odżywek zawierających fosfor i potas, które są niezbędne do rozwoju ich obłędnie pięknych kwiatów.
To jeden z trzech terminów w ciągu roku, kiedy trzeba nawozić narcyzy. Poza wiosennym nawożeniem rośliny te trzeba będzie jeszcze odżywić po zakończeniu kwitnieniu pod koniec maja/ na początku czerwca i na przełomie sierpnia i września przed posadzeniem cebulek np. mieszając glebę z kompostem.
Czytaj również: Jeszcze w marcu rozrzuć to pod truskawkami. Zbierzesz najwięcej owoców w okolicy
Czym nawozić narcyzy wiosną, aby bujnie kwitły? Podaj im to, a obsypią się kwiatami
Do wiosennego nawożenia narcyzów najlepiej nadają się produkty, które poprawiają strukturę gleby i pobudzają rośliny do kwitnienia. Odżywki zawierające nadmiar azotu zupełnie się nie sprawdzą (zwłaszcza o tej porze roku), ponieważ narcyzy skupią się po nich na rozwoju liści, ale będą miały słabsze kwiaty.
Zadbaj o to, aby nawóz dla narcyzów zawierał wspomniany już wcześniej potas, (dzięki niemu gwałtownie nie przekwitną) i fosfor (wspomaga rozwój cebul). Możesz im dostarczyć także wapń, który poprawi poziom pH gleby, np. przygotowując odżywkę ze skorupek jaj. Wystarczy je rozgnieść i wymieszać z ziemią.
Wokół narcyzów możesz także wysypać cienką warstwę popiołu drzewnego, albo ostudzić wodę po gotowaniu warzyw i podlewać nią narcyzy. Zawiera bowiem cenne witaminy, które na pewno przydadzą się teraz roślinom.
Zobacz też:
Storczyk będzie kwitnąć niemal bez przerwy. Wystarczy metoda babci z wacikiem i spinką
Wujek sadzi tylko te odmiany winogron. Sąsiedzi zazdroszczą mu słodkich i smacznych owoców
Zasiej rzeżuchę dokładnie w tym terminie. W Wielkanoc zobaczysz morze kiełków