Wiosną uaktywniają się różne zwierzęta, nie tylko ssaki, ale też owady. Mogłoby się wydawać, iż większość z nich irytuje ludzi swoją obecnością i nie wnosi do naszego życia niczego szczególnego. Jest jednak wręcz przeciwnie. Niektóre gatunki są bardzo pożyteczne, choć choćby nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym z nich jest złotook. Na pierwszy rzut oka może odpychać swoim wyglądem, ale jednak warto ugościć go w swoim ogrodzie.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu
Czym żywi się złotook? Ludzie nie muszą się go obawiać
Złotook to powszechna nazwa owada z rodziny Chrysopidae, czyli złotookowatych. Charakteryzuje się smukłym, długim ciałem, przezroczystymi skrzydłami z widocznymi żyłkami i wypukłymi oczami. Jego tułów ma jasnozielony kolor, dzięki czemu doskonale maskuje się wśród roślin i na pierwszy rzut oka jest niezauważalny. Gdy jednak zanotujemy obecność tego owada w pobliżu domu, taki wygląd może niektórych przerażać. Nie trzeba jednak się go bać. Złotook nie gryzie ludzi, a przy okazji jest bardzo pożyteczny. Żywi się bowiem mszycami, które są prawdziwą zmorą ogrodników. W miesiąc potrafi skonsumować choćby 1500 szkodników, a w ciągu swojego krótkiego życia, trwającego zwykle od jednego do trzech miesięcy, jest to aż kilka tysięcy osobników. To świetna, naturalna metoda na pozbycie się uporczywego problemu bez sięgania po sklepową chemię. Mszyce potrafią wyrządzić ogromne szkody na krzewach i drzewach uprawnych, dlatego warto zwabić złotooka na swoje podwórko. Jak to zrobić?
Zobacz też: Wylęgarnia kleszczy w twoim domu. To tu najczęściej zakładają gniazda
Czy złotook jest pożyteczny? Warto "zaprosić" go do swojego ogrodu
jeżeli masz w ogrodzie problem z mszycami, nie kupuj chemicznych preparatów. Są pomocne, ale używanie ich w nieumiejętny sposób może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Lepszym pomysłem będzie zaproszenie do ogrodu złotooka. Owad ten występuje głównie w pobliżu lasów i łąk, ale może zagościć też na naszym podwórku, jeżeli posadzimy w nim rośliny miododajne. Warto zatem zainwestować w gatunki takie jak macierzanka, facelia czy gryka. Pomocna okaże się również obecność lipy lub wierzby, które dla złotooka stanowią schronienie i źródło pożywienia. Owada można również zwabić na domowe światło. jeżeli wleci do mieszkania, wystarczy delikatnie złapać go w dłonie i wypuścić do ogrodu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.