Nie bez powodu bukszpan cieszy się tak dużą popularnością wśród polskich ogrodników. To roślina ozdobna, która pięknie prezentuje się zarówno w formie żywopłotu, jaki i dekoracyjnego krzewu. Można nadać mu różne kształty, a uprawa jest bardzo prosta. Nie można tylko zapominać o jednym - przycinaniu. Zbyt gęste krzewy mają trudny dostęp do światła, a długie pędy stają się doskonałym schronieniem dla szkodników, między innymi ćmy bukszpanowej. Regularne przycinanie pozwoli na kontrolowanie stanu krzewu, a pierwszy zabieg należy wykonać już wkrótce.
REKLAMA
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Kiedy i jak przycinać bukszpan? Termin już za chwilę
Ogrodnicy nie mogą zapominać o regularnym przycinaniu bukszpanu. Należy to robić dwa razy do roku: wiosną i latem. Pierwsze, wiosenne cięcie to tak zwane cięcie sanitarne. Wykonuje się je na przełomie marca i kwietnia w celu usunięcia uszkodzonych lub uschniętych pędów. O tej porze roku warto również pozbyć się gałęzi, na których widać pierwsze objawy choroby. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się jej na całym krzewie, a przy okazji poprawimy wygląd rośliny i zachęcimy młode pędy do wzrostu. Drugie cięcie wykonujemy z kolei w połowie lata, najlepiej w sierpniu. Wówczas roślina będzie mieć dużo czasu w regenerację przed nadejściem chłodnych miesięcy.
Zobacz też: Zrób to już teraz. Latem nie zdążysz zbierać agrestu. Krzew będzie uginał się od smakowitych owoców
Kiedy przycinać bukszpan po zimie? Uważaj, jak to robisz
Zanim zaczniesz ciąć bukszpan, upewnij się, iż pogoda na to pozwala. Zabieg można bowiem wykonać wyłącznie w ciepły dzień, w którym nie ma ryzyka wystąpienia opadów ani przymrozków. Nacięte pędy wystawione na działanie wiatru, deszczu i niskiej temperatury mogą gwałtownie zmarnieć, dlatego warunki pogodowe są niezwykle ważne. Warto też wcześniej zdezynfekować sekator, aby nie przenieść na nim chorób z innych roślin, a także założyć rękawice ochronne.
Wszystkie pędy młodego bukszpanu należy skrócić o połowę długości. Dzięki temu zagęścisz dolną część krzewu, co wpływa korzystnie zwłaszcza na żywopłot. Pojedyncze gałązki można też przyciąć o jedną trzecią długości. Starsze krzewy skracamy z kolei najpierw przy wierzchołku, a następnie ucinamy boczne pędy. Młodsze przycinamy o połowę lub jedną trzecią długości, a starsze ruszamy tylko wtedy, gdy są chore.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.