
Jeśli masz słabą glebę w ogrodzie, uzdatnij ją. Krzewy, warzywa, rośliny ozdobne i drzewa owocowe z pewnością ci podziękują wyglądem i ilością plonów w sezonie. Na podłożu o lepszej strukturze rośliny będą rosły jak szalone. Zanim do gruntu trafią pomidory z rozsady, ogórki czy inne rośliny, zastosuj naturalny użyźniacz.
Jak poprawić strukturę gleby w ogrodzie? Zrób naturalny zasilacz z węgla i kompostu
Węgiel drzewny to odpad, ale za to jaki. Ma moc, którą warto znać i umieć ją wykorzystać w ogrodzie. Polepsza strukturę podłoża, rozluźnia je i zabezpiecza uprawy przed truciznami. Minerał ten jest twardy i zwykle ma formę bryłek, więc musisz go najpierw pokruszyć. Drobniejsze skrawki łatwiej połączą się glebą. Rozdrobniony węgiel umieść w wiadrze i zalej niewielką ilością wody, zamieszaj.
Węgiel drzewny to nie jedyny składnik, którego potrzebuje twoja gleba. Wzbogać ją także o kompost. To organiczny zasób substancji pokarmowych i pożytecznych drobnoustrojów polepszających parametry ziemi. Przygotuj drugi pojemnik i wsyp do niego glebę połączoną z kompostem. Zalej wszystko wodą kranową lub opadową – umiarkowaną ilością.
Teraz najważniejszy moment w całym procesie produkcji użyźniacza gleby, czyli mieszanie jednego składnika z drugim, tzn. węgla z kompostem. Wobec tego połącz je sobą, starannie wymieszaj i okryj wiadro. Odstaw specyfik na kilka dni do fermentacji. Po tym czasie możesz go używać zgodnie z przeznaczeniem. Koniecznie zapoznaj się z poniższą instrukcją stosowania użyźniacza w ogrodzie.
Poprawne stosowanie naturalnego użyźniacza gleby w ogrodzie
Po upływie 2-3 dni możesz już stosować użyźniacz na działce. Wystarczy, iż wylejesz preparat na ziemię i tyle. Zostanie wzbogacona o składniki mineralne i dobroczynne mikroorganizmy glebowe. Zmianie na lepsze ulegnie struktura podłoża, co z pewnością odczują wszystkie rośliny, które na niej posadzisz.
Czytaj też: