Wiosna w pełni, drzewa i krzewy w końcu się zielenią, kwitną kwiaty, a słońce za oknem zachęca do aktywności na zewnątrz. Równocześnie ten czas jest najtrudniejszy dla osób, które są alergikami.

Alergia to przesadna reakcja układu immunologicznego, która skierowana jest na działanie substancji zewnętrznych zwanych alergenami. Alergia wiosenna, czyli inaczej gorączka sienna, to sezonowe uczulenie na pyłki roślin (są to tzw. alergeny zewnątrzpochodne). Jej objawy pojawiają się właśnie wiosną, bo podczas kwitnienia dochodzi do wydzielania masowych ilości ziarenek pyłku z pręcików roślin.
Przebieg alergii u dzieci jest podobny jak i u dorosłych, zależy od stopnia wrażliwości organizmu na działanie substancji uczulającej. Niemniej jednak można wyróżnić kilka charakterystycznych objawów alergii. Są to:
- nieżyt nosa – nazywany katarem siennym. Po kontakcie z alergenem dochodzi do podrażnienia obwodowych nerwów czuciowych, co prowadzi do napadów kichania. Towarzyszy temu często obfita i wodnista wydzielina z nosa. To objaw naprzemienny z uczuciem zatkanego nosa;
- problemy z oczami objawiające się pieczeniem, przekrwieniem oczu, świądem, obrzękiem oraz łzawieniem;
- zmiany skórne – u większości osób pojawia się wysypka (miejscowa lub „rozlewająca się” po ciele), świąd i mrowienie skóry;
- swędzenie nosa, gardła lub podniebienia;
- stany podgorączkowe.
Choć całkowite unikanie alergenów w okresie wiosennym jest trudne, można zastosować kilka prostych działań łagodzących objawy:
- unikanie spacerów w czasie intensywnego pylenia – najlepiej wychodzić z dzieckiem w godzinach wieczornych lub po deszczu;
- higiena po powrocie do domu – warto umyć twarz, ręce, a choćby zmienić ubranie dziecka, by pozbyć się pyłków;
- wietrzenie pomieszczeń wieczorem, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe;
- zamknięte okna w aucie i domu w czasie największego pylenia;
- oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA może wspomóc walkę z alergenami wewnątrz pomieszczeń.
Zanim sięgniemy po leki, można zawsze spróbować domowych sposobów na walkę z sezonową alergią. jeżeli borykamy się u dzieci z alergią wziewną, pomocny będzie częsty i dokładny prysznic całego ciała, szczególnie po powrocie ze szkoły, spaceru lub wycieczki. Pamiętać należy również o spłukaniu twarzy i włosów. Warto również zdjąć ubranie, które mieliśmy przez cały dzień na sobie. jeżeli alergia wiosenna objawia się nieżytem nosa, to należy wspomóc się wodą morską i sprayami z roztworem izotonicznym, który ułatwi oddychanie. Na spacerze lub w parku starajmy się, aby dzieci nie pocierały oczu niemytymi dłońmi. Zadbajmy o dobre nawilżenie pomieszczenia. Nawilżacze powietrza to najlepsze rozwiązanie, gdy przypada okres intensywnego pylenia i kwitnienia. Warto pamiętać, aby dzieci piły duże ilości wody, w ten sposób usuniemy alergeny nie tylko ze skóry, ale także ze śluzówki gardła. Gdy to nie pomaga, należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który może przepisać leki przeciwhistaminowe. jeżeli objawy są nasilone lub powtarzają się co roku, warto wykonać testy alergiczne i wdrożyć leczenie, np. leki przeciwhistaminowe lub immunoterapię, czyli odczulanie.
Życie z alergią bywa uciążliwe, często dzieci nie rozumieją co się z nimi dzieje, wtedy warto sięgnąć po moją ulubioną serię z Basią w roli głównej. Basia to dziewczynka, z którą dzieci bez trudu się utożsamią – pomysłowa, czasem niesforna, jak każde dziecko. Autorka Zofia Stanecka z sympatią opisuje perypetie całej rodziny dziewczynki, w której każdy ma swoje wady i zalety, ale przy tym nie sposób ich nie lubić. Przygody Basi opisane są ładnym, żywym językiem, który dzieci z łatwością zrozumieją. Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-8 lat. Młodsze zachwycą się kolorowymi obrazkami i dowiedzą wielu ciekawych rzeczy, zaś starsze będą mogły ćwiczyć samodzielne czytanie.
Z książki „Basia i alergia” dowiadujemy się, iż Basia uwielbia wszystkie zwierzątka, a najbardziej ze wszystkich kocha konie. Kiedy przyjeżdża z rodzicami z wizytą do gospodarstwa, już z samego rana pędzi do stajni. niedługo potem zaczyna się źle czuć. To alergia! Basia jest zrozpaczona – nie będzie już mogła głaskać ukochanego konika… Lekarz tłumaczy jej, iż to alergia na końską sierść.
Alergia dziecka to stres dla całej rodziny. Przygody Basi pomogą wyjaśnić dzieciom, dlaczego czasem dla własnego zdrowia musi zrezygnować z pewnych przyjemności. Jednocześnie książka promuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jest to wspaniała lektura dla całej rodziny.
Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie
Bibliografia:
- https://natuli.pl/produkt/basia-i-alergia?srsltid=AfmBOorn7hu8x5t1ZAsCUpDnzLUB9NcPeI4GlJjf_UZ3_dGwAlFpk1jT
- https://betamed.pl/poradniki/jak-poradzic-sobie-z-wiosenna-alerga
- https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/alergia-wiosenna-jak-nie-kichac-na-wiosne/