Uprawa pomidorów nie jest skomplikowana, o ile zadbamy o kilka podstawowych aspektów. Chcąc zebrać obfite i dorodne plony, musimy również regularnie kontrolować stan naszych roślin, obserwując zachowanie ich liści. Okazuje się, iż może ono nam wiele powiedzieć odnośnie stanu pomidorów.
Dlaczego warto kontrolować liście pomidorów? Dzięki nim szybciej rozpoznamy problem
Uprawiając pomidory, musimy regularnie kontrolować ich stan. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na ich liście, ponieważ po ich sposobie zawinięcia, możemy z łatwością rozpoznać, w jakiej kondycji jest nasza roślina. Pozwoli nam to gwałtownie i skutecznie wyeliminować potencjalne problemy w uprawie.
W przypadku, gdy liście pomidorów zawijają się i skręcają w górę, powinno to być dla nas sygnałem, iż nasze sadzonki ustawione są w złym miejscu, a dokładniej w zbyt nasłonecznionej przestrzeni. Wtedy to należy przenieść je do bardziej zacienionego miejsca, aby uratować nasze rośliny.
Z kolei, gdy liście są ciemnozielone oraz zaczynają się zwijać w dół, to oznaka tego, iż przenawoziliśmy pomidory i w glebie znajduje się zbyt duża ilość azotu. Na szczęście możemy poradzić sobie z tym kłopotem, wprowadzając po prostu obfite nawadnianie podłoża.
Innym problemem, który możemy napotkać, jest sytuacja, gdy starsze liście pomidorów się zawijają, a ich wierzchołki są ciemnozielone. Oznacza to, iż w podłożu, w którym rosną sadzonki, nie ma wystarczającej ilości wapnia. Należy więc zastosować odpowiedni nawóz. Natomiast, gdy liście pomidorów są poskręcane i w dodatku lepkie w dotyku, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z mszycami i wtedy to pomocny będzie oprysk.
Czytaj również: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Co jeszcze należy robić z liśćmi pomidorów? To wpłynie na jakość i ilość plonów
Oprócz bacznej obserwacji liści pomidorów należy także później, we właściwym momencie, je oberwać. Jest to bardzo istotny zabieg, ponieważ usunięcie liści, które znajdują się poniżej owoców, sprawi, iż wszystkie składniki pobierane z gleby, będą kierowane bezpośrednio do pomidorów. Wpłynie to na obfitość i dorodność plonów.
W przypadku, gdy pomidory są już wyrośnięte, to usuwamy liście pod najniższym gronem, zostawiając jednak 1-2 liście, aby owoc mógł czerpać z nich cukry. Pamiętajmy powtarzać ten zabieg, ale wraz z upływem czasu, gdy pomidory będą rosły, wykonujmy go przy coraz wyżej położonych gronach. Czynność tę należy jednak przeprowadzać jedynie w ciepły oraz słoneczny dzień.
Zobacz też:
Zrób to z bzem w kwietniu. Będzie tonął w kwiatach przez wiele lat
Zapomnij o pelargoniach na balkonie. W tym sezonie zastąpioną je miliony dzwonków
Twoje tulipany żółkną? Winna może być popularna choroba, więc działaj szybko