Wiązanki na Wszystkich Świętych: w tym roku postaw na minimalizm [inspiracje i pomysły]

5 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Wiązanki na Wszystkich Świętych co roku dekorują groby naszych bliskich w listopadzie - miesiącu najbardziej refleksyjnym i melancholijnym w ciągu całego roku. Wybór jest przeogromny, dlatego znalezienie idealnej wiązanki cmentarnej potrafi być nie lada wyzwaniem. Czym się kierować przy wyborze wiązanki na Wszystkich Świętych w tym roku?
Wiązanki na Wszystkich Świętych to przepiękne kompozycje, którymi przyozdabiamy groby. Choć chcemy, aby było dekoracyjnie, to jednak warto zachować umiar i minimalizm, który idealnie wpisuje się w panujące w ostatnim czasie trendy.


REKLAMA


Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić


Modne wiązanki na Wszystkich Świętych stawiają na naturalny wygląd
Modne wiązanki na Wszystkich Świętych w tym roku podtrzymują trend aktualny już od jakiegoś czasu. w tej chwili różne aspekty życia hołdują zasadzie minimalizmu i życia w zgodzie z naturą, co jest widoczne także w stroikach i dekoracjach cmentarnych. Subtelna, minimalistyczna wiązanka wykonana z dbałością o każdy detal góruje w tej chwili nad kompozycjami wykonanymi ze sztucznych kwiatów, chociaż im także nie należy odmawiać piękna i dekoracyjnego wyglądu. Mają one jednak taką wadę, iż są wykonane z plastiku, przez co są mało ekologiczne, a po drugie — nie są zbyt odporne na trudne warunki atmosferyczne na zewnątrz i bardzo gwałtownie starzeją się, tracąc swój urok.


Na jakie więc rozwiązanie postawić? o ile chcemy mieć modną wiązankę na Wszystkich Świętych, to warto rozważyć wybór świeżych kwiatów. Świeże kwiaty zawsze są na topie, ponieważ nie tylko wyglądają bardzo urokliwie, ale także pięknie pachną, czego nie podrobi żadna, choćby najpiękniejsza kompozycja wykonana z plastiku. Na nagrobkach najczęściej królują chryzantemy. Są to kwiaty, które kojarzą się z jesienią, a ich ogromną zaletą jest bardzo szeroki wybór w odniesieniu zarówno do kolorów, jak i wielkości kwiatów. W wiązankach cmentarnych bardzo często występują także astry, które również prezentują się bardzo dekoracyjnie i odświętnie. W efektownych wiązankach na Wszystkich Świętych warto wykorzystać także wrzosy. Wrzos to typowo jesienna roślina, która bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie wiklinowego wianka lub kosza. Jakie inne kwiaty żywe można wykorzystać w wiązankach na Wszystkich Świętych? Mniej oczywistym, ale również ciekawym wyborem, są słoneczniki. Choć dostęp do ciętych słoneczników o tej porze roku może być trochę ograniczony, to w niektórych kwiaciarniach można znaleźć słoneczniki także w listopadzie. Warto podpytać, ponieważ kompozycje z użyciem słoneczników dobrze kontrastują z tradycyjnymi kolorami nagrobków (czarny, grafit, butelkowa zieleń), tworząc interesujący efekt wizualny. Dobrze sprawdzi się również gipsówka, która wygląda elegancko zarówno sama, jak i w połączeniu z innymi kwiatami. Oprócz żywych kwiatów do wiązanki na cmentarz można użyć także dodatków w postaci np. gałązek eukaliptusa.


Jaka wiązanka na Wszystkich Świętych? Postaw na samodzielnie wykonaną kompozycję
Jaka wiązanka na Wszystkich Świętych? Na rynku mamy szeroki wybór wszelkiego rodzaju gotowych wiązanek na cmentarz, które bazują zarówno na roślinach żywych, jak i sztucznych. Istnieje zatem duża swoboda co do wyboru odpowiedniej wiązanki na Wszystkich Świętych, jednak warto zaznaczyć, iż w obecnych czasach dużą popularnością cieszą się własnoręcznie przygotowane kompozycje. Można je wykonać w oparciu o naturalne i łatwo dostępne produkty, co jest dużą oszczędnością pieniędzy. W jaki sposób przygotować samodzielnie wiązankę na Wszystkich Świętych?
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pachnących gałązek igliwia, które sprawią, iż nasza kompozycja będzie wyglądała efektownie i elegancko, a jednocześnie będzie bazowała na naturalnych produktach, co jest dla wielu osób bardzo istotnym aspektem. Z iglastych gałązek tworzymy bazę, mocując je ze sobą dzięki np. jutowego sznurka lub drutu. Jako bazę można wykorzystać także gąbkę florystyczną i powbijać w nią delikatnie poszczególne gałązki. Kolejny etap prac to ozdobienie naszej kompozycji kwiatami. Najlepiej użyć kwiatów żywych, ale ciekawym rozwiązaniem są także kwiaty suszone, które są dostępne w wielu różnych kolorach. Ciekawie wyglądają także suszone trawy i zboża. Kwiaty najlepiej układać w ten sposób, żeby większe okazy znajdowały się na środku, a mniejsze na zewnątrz. Dzięki temu zachowamy równowagę i symetrię naszego wianka. Kompozycję można dodatkowo ozdobić np. wstążkami. o ile używamy kwiatów żywych, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Regularne podlewanie daje gwarancję zachowania świeżego wyglądu na dłużej. Po wykonaniu wianka warto upewnić się, iż wszystkie elementy są stabilnie przymocowane i bez problemu przetrwają transport na cmentarz.


Zobacz też: Te znicze palą się najdłużej. Tak sprawdzisz, który wkład będzie najlepszy
Idź do oryginalnego materiału