Najciekawsze atrakcje we Wrocławiu. Turyści uwielbiają te miejsca. Które z nich jest najlepsze?

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/LaraIrimeeva


Jednym z najciekawszych miast w Polsce jest bez wątpienia Wrocław. To nie tylko stolica Dolnego Śląska, ale prawdziwe centrum kulturowe, które ma do zaoferowania wiele atrakcji. Sprawdź najpiękniejsze i najbardziej unikatowe miejsca w tym mieście i zagłosuj w naszej sondzie.
Październik to idealny miesiąc na weekendowy city break. Pogoda wciąż często dopisuje, ale nie ma upałów, które przeszkadzałyby w długich spacerach i zwiedzaniu. jeżeli szukasz miasta, które jesienią tonie w kolorach, oferuje piękne krajobrazy i mnóstwo atrakcji, jedź do Wrocławia. Jest tu tak wiele ciekawych miejsc, iż trudno się nudzić.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?


Jarmark bożonarodzeniowy, Wrocław. Na rynku poczujesz niedługo magię świąt
Bezsprzecznym sercem Wrocławia jest Rynek. Ma on ponad 213 metrów długości i 178 metrów szerokości, co czyni go jednym z największych placów rynkowych w Polsce. W jego centrum stoi gotycki ratusz, który imponuje swoimi rozmiarami. Co ciekawe, jest siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, natomiast w jego podziemiach znajduje się Piwnica Świdnicka, czyli jedna z najstarszych restauracji w Europie (działająca od XIII wieku). Nieopodal ratusza stoi kamienny pręgierz. Choć nie jest oryginalną budowlą, a jedynie kopią pręgierza, pod którym wykonywano publiczne egzekucje, to dziś stanowi on popularne miejsce spotkań lub manifestacji mieszkańców miasta.
Sam rynek jest z niemal każdej strony otoczony kamienicami, które mimo swojego wieku wciąż zachwycają kolorami i zabytkową architekturą. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa, jednak największą uwagę przyciągają dwa budynki obok bazyliki świętej Elżbiety, popularnie zwane Jasiem i Małgosią. Niewielkie kamienice są połączone arkadą, dlatego wielu osobom przypominają dzieci trzymające się za ręce. W Rynku znajduje się mnóstwo lokali gastronomicznych, dlatego to miejsce tętni życiem przez całą dobę. Bardzo często organizuje się tam różne koncerty i festiwale, między innymi Gitarowy Rekord Świata czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Z kolei 29 listopada rozpocznie się tam coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. To świetna okazja, by skosztować lokalnych przysmaków, kupić świąteczne ozdoby i poczuć prawdziwą zimową aurę.


Panorama Racławicka: wymiary. Co zobaczyć we Wrocławiu w weekend?
jeżeli interesujesz się sztuką, historią lub po prostu lubisz nietypowe muzea, to Panorama Racławicka jest obowiązkowym punktem na mapie Wrocławia. To niewielki oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w którym można zobaczyć dzieło "Bitwa pod Racławicami" namalowane w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Nie jest to jednak zwykła wystawa, bowiem prezentuje ona obraz cykloramiczny, czyli taki, który obejmuje całą widzialną przestrzeń wokół obserwatora. Zwiedzający wchodzą do okrągłego pomieszczenia i z każdej strony mogą oglądać inną część obrazu. Z głośników słychać głos lektora opowiadającego po kolei o każdym fragmencie tego dzieła, a rekwizyty znajdujące się przed malowidłem sprawiają, iż można poczuć się jak w samym centrum bitwy. Warto zaznaczyć, iż kupując bilet do Panoramy Racławickiej możemy później bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.


Ile metrów ma Sky Tower? To najwyższy budynek w mieście
Wrocław nieustannie się rozwija, w związku z czym z roku na rok wzbogaca się o kolejne imponujące wieżowce. Żaden z nich nie przebił jeszcze swoimi rozmiarami Sky Towera, czyli najwyższego budynku w mieście. Jego wysokość do dachu wynosi prawie 206 metrów, natomiast całkowita wysokość to 212 metrów, co czyni go piątą najwyższą budowlą w kraju. Wraz z sąsiadującymi budynkami tworzy kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. W środku znajdują się nie tylko prywatne mieszkania i biura, ale także luksusowe apartamenty na wynajem, galeria handlowa i kręgielnia. Z kolei na 49. piętrze stworzono taras widokowy, z którego można podziwiać niesamowitą panoramę miasta.
Ogród Botaniczny Wrocław. Atrakcje na weekend
Jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu jest bez wątpienia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Choć znajduje się w niemal samym centrum miasta, to stanowi prawdziwą zieloną wyspę, pełną kwiatów i rzadkich gatunków roślin. To miejsce ma nie tylko walory estetyczne, ale także kulturowe. Ogród założono już w XIX wieku, dzięki czemu uznano go za pomnik historii. Goście mogą przechadzać się malowniczymi alejkami pośród gęstych roślin, morza kolorów i oczek wodnych. Co więcej, ogród regularnie organizuje tymczasowe, tematyczne wystawy. Przykładowo w październiku można było podziwiać dyniowe iluminacje. Zimą też z pewnością czeka nas coś wyjątkowego.


Hala Stulecia: koncerty i nie tylko. Piękne miejsce jak z bajki
jeżeli mowa o symbolach Wrocławia, to nie można zapomnieć o Hali Stulecia, niegdyś zwaną Halą Ludową. To widowiskowa arena, na której regularnie realizowane są różnego rodzaju koncerty, targi i imprezy sportowe. W 2006 roku budynek został uznany za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast już w 1962 roku oraz ponownie w 1977 wpisano go do rejestru zabytków. Na tej liście znalazła się nie tylko Hala, ale także otaczający ją zespół architektoniczny, między innymi Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Iglica.
Cały ten teren zapiera dech w piersiach. Pergola pełna kolumn porośniętych gęsto bluszczem wygląda jak bajkowy ogród, natomiast w samym jej centrum znajduje się Fontanna Multimedialna, uznawana nie tylko za największą w Polsce, ale też jedną z większych w całej Europie. Regularnie realizowane są tam wodne pokazy w rytm muzyki z dodatkiem świateł i laserów. Do Pergoli i Hali Stulecia można dostać się samochodem lub komunikacją miejską od strony ulicy albo pieszo od strony parku Szczytnickiego, czyli największego parku w mieście.
Naprzeciwko Hali Stulecia znajduje się wrocławskie zoo, czyli jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w Europie. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, jednak lepiej poczekać z wizytą do wiosny. Jesienią i zimą niektóre gatunki zwierząt są zabierane z wybiegów, by przeczekać chłodne miesiące w ciepłych pawilonach niedostępnych dla gości.


Ostrów Tumski Wrocław. Co zobaczyć?
Idealnym miejscem na jesienny spacer jest Ostrów Tumski, czyli najstarsza część Wrocławia. Niegdyś zbudowano ją na wyspie, na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Choć dziś dzielnica ta jest połączona stale z miastem z jednej strony, to z drugiej prowadzi do niej urokliwy most, zwany popularnie mostem miłości. Swoje miano zawdzięcza kłódkom, które zakochani regularnie na nim przypinają. Na samym Ostrowie Tumskim znajduje się kilka zabytkowych budynków, głównie o charakterze sakralnym. Są to między innymi późnoromański kościół pod wezwaniem świętego Idziego, kościół świętego Marcina, Kolegiata Świętego Krzyża i świętego Bartłomieja, pałac arcybiskupi oraz okazała archikatedra świętego Jana Chrzciciela, której wysokość wynosi aż 98 metrów. Ta okolica najpiękniej wygląda o zmierzchu, kiedy na ulice wychodzi latarnik, by osobiście zapalić zabytkowe lampy gazowe.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału