Węże lubią zajrzeć do ogrodów. Kiedy poczują te rośliny ominą twoją posesję szerokim łukiem

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Jonas Hanacek


Węże mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, pamiętaj, iż nie można działać na szkodę tego gatunku. Ochroną są objęte wszystkie osobniki żyjące w Polsce. Zobacz, jak zniechęcić pełzających intruzów do przekraczania granic twojej posesji.
Na terenie Polski można natknąć się na pięć gatunków węży - zaskrońca zwyczajnego, zaskrońca rybołowa, gniewosza plamistego, Eskulapa i jedynego w kraju jadowitego osobnika, czyli żmiję zygzakowatą. Gady zwykle zamieszkują tereny oddalone od skupisk ludzkich np. w lasach, na polanach, bagnach. Niemniej jednak czasami, jeżeli dom znajduje się w pobliżu jednego z wcześniej wymienionych miejsc lub innego nieużytku, pełzające istoty mogą wejść na teren naszej posesji. Co w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie należy podejmować pochopnych decyzji.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy wąż może pokochać człowieka? "Wie, iż nie jesteśmy jedzeniem"


Węże w Polsce są objęte ochroną. Nie wolno ich tępić. Grozi za to surowa kara
Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt - wszystkie występujące w Polsce gatunki podlegają ścisłej ochronie. Gadów nie można płoszyć, przetrzymywać i zabijać. Przepisami objęte zostało również niszczenie kryjówek tego gatunku. jeżeli ktoś dopuści się któregoś ze wspomnianych czynów, zgodnie z art. 127 podlega karze grzywny do 5000 zł, aresztowi lub ograniczeniu wolności. W tym miejscu pojawia się zatem pytanie - co zrobić, kiedy w ogrodzie zauważy się węża?
Zobacz też: Wielu Polaków popełnia ten błąd. Gdzie naprawdę powinny trafiać opakowania po mięsie?
Spotkanie z wężem (niezależnie od tego czy jest to jadowity osobnik, czy też nie) dla wielu osób z całą pewnością nie zalicza się do najprzyjemniejszych doświadczeń. Prawdziwe chwile grozy przeżywa się wtedy, gdy gad zadomowi się w naszym ogrodzie. W tej sytuacji należy wezwać odpowiednie służby - straż miejską, straż pożarną lub lokalne nadleśnictwo. Funkcjonariusze tych poszczególnych jednostek zajmą się zbłąkanym osobnikiem. Chcąc jednak zapobiec tego typu sytuacjom, można uciec się do rozwiązań, które oferuje nam matka natura.


Jak odstraszyć węża? Zasadź te rośliny i zapomnij o wizytach gadów
Ładne i funkcjonalne - takie właśnie są rośliny, które pozwolą ci cieszyć się przestrzenią wolną od gadów. Pełzające osobniki raczej starają się unikać miejsc, gdzie poczują zapach m.in. czarnego bzu, chmielu, pora, bylicy piołun i oregano. Wystarczy, iż dowolny okaz wysadzisz w taktycznych miejscach na działce, tak, aby ich woń równomiernie rozprzestrzeniała się po posesji. W ten oto sposób nie tylko zniechęcisz węże do odwiedzania twojego ogródka, ale też ubogacisz swoją rabatkę wyjątkowo pięknymi odmianami krzewów. W ramach prewencji warto również regularnie kosić trawę oraz nie zaniedbywać przestrzeni roboczej, gdzie gady chętnie ukrywają się w cieniu przyrządów i deseczek.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału