Hibiskus bylinowy, zwany także bagiennym, to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Aby cieszyć się jej okazałymi kwiatami w najróżniejszych barwach, musimy zadbać o jej stanowisko. Na szczęście reszta pielęgnacji nie będzie wymagać od nas wielkiego nakładu pracy.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
W jakim miejscu najlepiej posadzić hibiskusa? Czego nie lubi hibiskus?
Hibiskus bylinowy (Hibiscus moscheutos) doceniały już nasze babcie, które chętnie ozdabiały nim swoje działki i ogrody. Roślina urzeka przede wszystkim pięknymi i okazałymi kwiatami wielkości talerzy, osiągającymi choćby 30 centymetrów średnicy. Bylina niekiedy osiąga choćby dwa metry wysokości. Choć hibiskus nie jest wymagającą rośliną, to trzeba pamiętać o wybraniu odpowiedniego stanowiska. Idealnie sprawdzi się słoneczne miejsce osłonięte od wiatru. jeżeli nasz okaz będzie narażony na silne podmuchy, nie mamy co marzyć o zachwycających kwiatostanach. Płatki są niezwykle delikatne i wrażliwe, dlatego tak ważne jest chronienie ich przed silnym wiatrem. Kilka mocniejszych podmuchów, a po zachwycających kolorowych kwiatach pozostanie tylko wspomnienie.
Hibiskus bylinowy w ogrodzie - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/apugach
Kiedy sadzić hibiskus do gruntu? Czy hibiskus bylinowy jest byliną wieloletnią?
Za sadzenie hibiskusa bylinowego możemy się zabrać wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków, a także przez całe lato. Warto pamiętać, iż im szybciej roślina trafi do gruntu, tym lepiej zadziała to na odpowiednie rozwinięcie systemu korzeniowego przed nastaniem mroźnych miesiąców. Hibiskus jest rośliną wieloletnią, więc kiedy trafi już do naszego ogrodu, będzie zachwycać malowniczymi kwiatami przez wiele lat.
Zobacz też: Podlej bratki "koktajlem mocy". Kwitną po nim jak szalone. To trik doświadczonych ogrodników
Jak się sadzi hibiskusa? Jaką ziemię lubi hibiskus? Jak głęboko sadzić hibiskus? Wyjaśniamy
Zanim sadzonki trafią w wybrane przez nas miejsce, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Po pierwsze, należy usunąć wszelkie korzenie, chwasty, a także kamyczki i przekopać ziemię w miejscu, gdzie pojawi się bylina. Kolejnym krokiem jest wykonanie odpowiedniej wielkości dołków, które powinny być dwa razy szersze niż donica oraz mieć taką samą głębokość. Do dziury dosypujemy kilka centymetrową warstwę ziemi ogrodowej lub kompostu. Następnie wsadzamy sadzonkę do dołka i obsypujemy ziemią, do połowy wysokości korzeni, i obficie ją podlewamy. Na koniec, kiedy woda wsiąknie, dosypujemy ziemię i ubijamy. jeżeli marzy ci się ogród pełen tej byliny, to musisz wiedzieć, iż pomiędzy każdą z sadzonek koniecznie jest zachowanie przynajmniej metrowego odstępu. Kiedy będą zbyt blisko siebie, niestety nie mogą mieć problem ze wzrostem. Po posadzeniu musimy pamiętać jedynie o regularnym podlewaniu rośliny. Nawadniamy ją, gdy gleba przeschnie, i musimy uważać, aby jej nie przelać. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do gnicia korzeni.
Jaka odmiana hibiskusa do ogrodu? Te rośliny pokoloruj ogród pięknymi barwami
Miłośnicy hibiskusa bylinowego mają duży wybór odmian. Jedną z nich jest hibiskus bagienny "Luna Pink Swirl", który ma duże biało-różowe kwiaty. Okaz kwitnie obficie od lipca aż do jesieni.
Hibiskus Pinky - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/DebraCarrPhotography
Równie piękny jest hibiskus bagienny "Luna Rose", który zachwyca intensywnie różowymi kwiatami osiągającymi 30 centymetrów. Kwitnie od lipca aż do jesieni.
Hibiskus bagienny 'Luna Rose' - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/Pito Fotos
Szyku w ogrodzie zada także hibiskus bylinowy "Carousel Giant Red". Ten okaz zachwyci soczyście czerwonymi kwiatami o średnicy wynoszącej 30 centymetrów.
Hibiskus bylinowy 'Carousel Giant Red' - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/Alexpres
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.