Węże do mleka – istotny element wyposażenia każdego gospodarstwa mlecznego

10 miesięcy temu

Priorytetem większości firm jest dziś zapewnienie konsumentom najwyższej jakości produktów, przy jednoczesnym zachowaniu ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim branż spożywczych, do których możemy zaliczyć przemysł mleczarski. Produkcja mleka opiera się na nowoczesnych systemach doju, które stanowią spore ułatwienie pracy hodowców, poprawiając jakość oddawanych wyrobów do skupu. Podstawowe wyposażenie hali udojowej to przede wszystkim węże do mleka i przewody mleczne. Bardzo ważne, by były one zarówno trwałe jak i bezpieczne, zapewniając przy tym bezawaryjne działanie. Czego wymaga się od przewodów stosowanych w przemyśle mleczarskim? Postanowiliśmy przytoczyć najważniejsze cechy, których nie powinno zabraknąć u węży do mleka.

Wyjaśniamy, jak budowa węża do mleka wpływa na jego trwałość i bezpieczeństwo

Proces produkcji mleka obejmuje szereg czynników, podczas których należy mieć pod kontrolą szereg istotnych rzeczy. W kontekście transportu mleka, zagrożeniem jest uszkodzenie ciągów komunikacyjnych. Węże do mleka pełnią w tym, cyklu nad wyraz istotną funkcję, niemal przez cały czas znajdując się w użyciu. To specjalne przewody, które przeznaczone są przede wszystkim do transportu mleka i tłuszczy spożywczych z jednego miejsca do drugiego, na przykład z komory dojarki do zbiornika na mleko; stanowią one nieodłączną część systemu przetwórstwa mleka i jego pochodnych, zaprojektowane w taki sposób, by zapobiegać zanieczyszczeniom, jednocześnie utrzymując higienę oraz jakość przesyłanego medium. Węże w przemyśle mleczarskim powinny spełniać normy FDA i UE. Powłoka węży powinna być szczególnie odporna na pęknięcia i zgniecenia, z uwagi na różnorodność zagrożeń mechanicznych występujących w środowiskach technicznych oraz gospodarczych. Biorąc pod uwagę elementy takie jak skład otuliny przewodów w instalacjach mlecznych, do ich produkcji dopuszcza się materiały takie jak polichlorek winylu (PVC), monomer etylenowo-propylenowo-dienowy (EPDM), hybrydowy kauczuk PVC lub kauczuk nitrylowy, a także kauczuk butylowy. Dzięki odpowiedniemu składowi gumy, węże pozostają odporne na oleje oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo, wszystkie węże do mleka muszą pozostawać łatwe w czyszczeniu i być odporne na zabiegi takie jak odkażanie chemiczne czy sterylizację parą. Na stronie https://www.midatech.pl/ zainteresowani mogą znaleźć szereg wysokogatunkowych węży przemysłowych, których głównym przeznaczeniem jest transport mleka. Firma MiDaTech uzupełnia każdy produkt o dokładny opis jego budowy i najważniejszych adekwatności, tym samym ułatwiając klientom zorientowanie się w złożonym temacie, jakim są węże do mleka.

Czym kierować się podczas wyboru węży do mleka i o czym pamiętać po ich zakupie?

Chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo produkcji w gospodarstwach mlecznych, dobrze jest zwrócić uwagę na budowę przewodów i poświadczenie spełniania przez produkt wszelkiego rodzaju norm czy atestów. Istotne jest, by produkty gwarantowały możliwie najwyższą neutralność chemiczną, nie zawierając w swojej budowie związków, które z łatwością mogłyby wchodzić w interakcje chemiczne z cieczami spożywczymi, zanieczyszczając je niebezpieczną korozją czy tlenkami metali. Będąc już w posiadaniu węży do mleka, powinno się pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i dezynfekcji, by zapobiegać zanieczyszczeniom oraz utrzymywać wysoką jakość przesyłanego mleka. Należy również dokonywać regularnych kontroli węży, pod kątem rozpoznawania ewentualnych uszkodzeń, wymieniając je wtedy, gdy tylko zauważy się zużycie – pozwoli to zapobiec wyciekom oraz zagrożeniu dla zdrowia zwierząt oraz konsumentów. Rozwój przemysłu mleczarskiego spowodował, iż współczesne wymagania co do konkretnych zastosowań są naprawdę wysokie – na szczęście istnieją firmy, które są w stanie zagwarantować wysoki standard oferowanych przez siebie produktów, tym samym wspierając procesy zachodzące w przedsiębiorstwach produkcji i transportu mleka.

Idź do oryginalnego materiału