Tylko do końca czerwca Ogród Botaniczny UW odwiedziła rekordowa liczba gości, 55 tys. osób. Wielu turystów zwiedza również ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich bibliotek.
Ogród Botaniczny UW oraz ogrody na dachu BUW są jednymi z najpopularniejszych miejsc odpoczynku studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego oraz mieszkańców Warszawy i turystów. Jeszcze w sierpniu na zwiedzających czeka wiele atrakcji: spacery tematyczne czy warsztaty dla dorosłych i dzieci.
Przyroda w wielkim mieście
W Ogrodzie Botanicznym UW przy Al. Ujazdowskich 4, na powierzchni przekraczającej 5 hektarów, można obejrzeć ponad 5 tys. gatunków roślin. w tej chwili kwitną tam m.in.: róże, hortensje, dalie, kanny, trojeści, orszelina, ostropest plamisty, przegorzan ruski i pospolity, jeżówka purpurowa, zawilce, argemon meksykański, robinia szczeciniasta, niecierpki, astry, scewola zwodnicza. Pojawiają się pierwsze owoce derenia lekarskiego, jabłoni purpurowej czy nieszpułki zwyczajniej.
Na odwiedzających w sierpniu czekają weekendowe spacery, warsztaty dla rodzin z dziećmi czy plener malarski.
W każdą sobotę i niedzielę o godz. 13.00 Ogród Botaniczny UW organizuje spacery z cyklu „Poznaj ogród”:
- 13 i 14 sierpnia spotkanie pt. „W cieniu tropików” poprowadzi Piotr Dobrzyński, który wspólnie z odwiedzającymi zajrzy do uniwersyteckich szklarni, gdzie wśród ogromnych liści roślin tropikalnych będzie można zobaczyć kwiaty o intensywnych barwach i zapachach. Prowadzący opowie też o przystosowaniu roślin do życia w trudnych warunkach;
- 20 i 21 sierpnia Milena Pisarska oraz Lidia Sternik-Stempkowska podczas spaceru zatytułowanego „Barwnym szlakiem po Ogrodzie Botanicznym UW” opowiedzą o roślinach barwierskich i odpowiedzą na pytania: czy da się farbować roślinami, jaki kolor można uzyskać, a także gdzie rośliny chowają barwniki i jak je z nich wyciągnąć?;
- 27 i 28 sierpnia Izabela Dąbrowska opowie o tym, iż nie tylko zwierzęta mogą wybierać rośliny, do których przylecą po pokarm, ale same rośliny też dostosowują swoją budowę, by zwabić konkretne owady zapylające. Podczas tego spaceru będzie można przyjrzeć się budowie kwiatów i obserwować zapylacze do nich przylatujące. Spotkanie zatytułowano „Kwiaty i zapylacze”.
W sierpniu opiekunowie wraz z dziećmi w cenie biletu mogą uczestniczyć w warsztatach tematycznych:
- 18 sierpnia o godz. 11.00 Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska i Lidia Sternik-Stempkowska poprowadzą zajęcia zatytułowane „Botaniczne wzory w GLINIE”;
- 25 sierpnia o godz. 11.00 uczestnicy nauczą się przygotowywać wakacyjne kartki botaniczne pod okiem Magdaleny Oprządek i Marianny Darżynkiewicz-Wojcieskiej. Zajęcia są zatytułowane: „Roślinna KARTKA z wakacji – MONOTYPIA”.
Dla zwiedzających przygotowano również plener malarski prowadzony przez Izabelę Wolską-Kuśmider, który odbędzie się od 18 do 20 sierpnia w godz. od 10.00 do 17.00, a także warsztaty tkackie zaplanowane na 20 sierpnia w godz. od 10.30 do 15.30.
Ogród Botaniczny można odwiedzać codziennie. Sierpień to ostatni miesiąc, w którym Ogród jest czynny dla odwiedzających w godz. od 10.00 do 20.00. Szklarnie są czynne od piątku do niedzieli. Każdej niedzieli Ogród Botaniczny UW organizuje spacery w języku ukraińskim. realizowane są one bezpłatnie o godz. 16.00 i 17.00.
Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego wraz z cennikiem znajdują się na stronie OB UW >>
Ogród gra kolorami
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. W zestawieniu przygotowanym przez wydawnictwo Lonely Planet BUW wraz ze swoimi ogrodami znalazł się w spisie najpiękniejszych europejskich bibliotek. Autorzy rankingu opublikowanego w sierpniu 2022 roku docenili nowoczesny i kolorowy gmach oraz taras na dachu z czterema różnymi ogrodami. Wśród wyróżnionych bibliotek znalazły się również m.in.: Biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu, Królewska Biblioteka w Kopenhadze, Biblioteca Nazionale Marciana w Wenecji czy John Rylands Library na Uniwersytecie w Manchesterze.
– Nie mamy dokładnych statystyk odwiedzin ogrodu BUW, ale możemy szacować, iż są na poziomie kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie. Praktycznie każdego dnia ogród jest odwiedzany przez mieszkańców Warszawy, turystów z Polski i z zagranicy, rodziny i wycieczki szkolne oraz studentów UW i innych uczelni, zwłaszcza z kierunków architektonicznych – mówi Marcin Laszczkowski z Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy BUW. – Ogrody mają też znaczenie dla społeczności Powiśla, ponieważ stanowią bliski i atrakcyjny park, przestrzeń do wypoczynku i kontaktu z przyrodą – dodaje.
Rośliny w ogrodzie BUW zostały zestawione kolorystycznie. Oprócz zieleni dominują: złoty, srebrny, karminowy oraz niebieski. Fasada biblioteki jest pokryta zielonymi pnączami, a w ogrodach rosną m.in.: forsycje, srebrzystolistne wierzby, kwitnący na biało pięciornik krzewiasty, a na różowo i czerwono krzewuszka cudowna, lilak Meyera, powojnik alpejski i irga. Obszary ogrodu połączone są ze sobą kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rosną: winorośl Zilga, hortensja pnąca i powojnik. W lecie kwitną róże okrywowe odmiany Super Dorothy, a całość jest obramowana miniaturowymi jabłoniami.
– Ogrody BUW zamieszkują lub odwiedzają też liczne zwierzęta, w tym ptaki śpiewające, żaby, lisy, niezliczone gatunki owadów – zwłaszcza ważek i motyli – dodaje Marcin Laszczkowski.
Z platformy widokowej na dachu budynku Biblioteki Uniwersyteckiej zwiedzający mogą podziwiać panoramę miasta, widok na Wisłę, Centrum Nauki Kopernik czy Katedrę Praską.
Do końca września ogrody BUW są otwarte dla zwiedzających siedem dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00 (z wyłączeniem dni, w których organizowane są imprezy okolicznościowe). Wstęp wolny. Aktualnie usługa oprowadzania po Bibliotece jest zawieszona.
Strona internetowa BUW >>