W tym roku będzie modniejsza od gwiazdy betlejemskiej. Sprawdź, jak uprawiać "świętą jagodę"

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /CanvaPro /INTERIA.PL


Gwiazda betlejemska zdominowała rynek świątecznych roślin doniczkowych. Jest piękna, ale można ją zobaczyć w co drugim mieszkaniu, dlatego warto rozważyć zakup innego kwiatka. jeżeli chcesz się wyróżnić, możesz postawić na "świętą jagodę", która również wprowadza bożonarodzeniowy klimat, a nie jest tak oklepana.

Gwiazdy betlejemskie i grudniki to najpopularniejsze rośliny doniczkowe, na które można natknąć się w domach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ludzie chętnie je wybierają, bo zachwycają spektakularną urodą i podkreślają świąteczny klimat.

Nie są to jednak jedyne gatunki, na które można postawić. Jedną z najpiękniejszych alternatyw, na które warto zdecydować, jest egzotyczna ardizja drzewiasta potocznie nazywana "świętą jagodą".

Ardizja drzewiasta - co to za roślina? Na święta kup ją zamiast gwiazdy betlejemskiej

Ardizja drzewiasta pochodzi z odległych rejonów Japonii, Chin, Korei Tajwanu i Tajlandii. To roslina z rodziny pierwiosnkowatych, która naturalnie porasta tam leśne i bagniste tereny.

W polskim umiarkowanym klimacie uprawia się ją jako kwiat doniczkowy, popularny zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Sadzonka kosztuje około 100 złotych, jednak warto w nią zainwestować.

Zachwyca bowiem spektakularną oryginalną urodą błyszczących, skórzastych gęsto ułożonych liści i dojrzałych czerwonych lub białych owoców, które utrzymują się choćby pół roku (od czerwca/ lipca do grudnia/ stycznia).

Czytaj również: Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok

Jak dbać o świętą jagodę, czyli uprawa ardizji drzewiastej. Takie warunki trzeba jej zapewnić

Ardizja jest dość wybredną rośliną doniczkową, czego warto być świadomym jeszcze przed zakupem sadzonki. jeżeli chcesz długo cieszyć się jej urodą, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki w mieszkaniu.

Lepiej nie stawiaj jej na oknie, które często otwierasz, ponieważ święta jagoda jest wrażliwa na zmiany temperatur. W wyniku takiego postępowania może zacząć gubić liście czy owoce.

Pomieszczenie, w którym się znajduje, powinno mieć około 20-24 stopnie Celsjusza (w stanie spoczynku około 14-16). Ardizja preferuje jasne stanowisko, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, a z rozproszonym światłem. Podłoże dla świętej jagody powinno być natomiast żyzne i koniecznie musi mieć odczyn kwaśny.

Może cię zainteresować: Sąsiedzi pozazdroszczą ci całuska na parapecie. Ta roślina ma kwiaty jak złote rybki

Podlewanie i nawożenie świętej jagody. Jak często trzeba to robić?

Podlewanie świętej jagody powinno być systematyczne, jednak nie przesadzaj z ilością wody, którą wlewasz do doniczki. Roślinę można nawozić - od marca do sierpnia raz na 1,5 tygodnia.

Być może zaniepokoją cię niewielkie zgrubienia na liściach. Nie są jednak groźne, a typowe dla tego gatunku. Znajduje się w nich pożyteczne bakterie, które pomagają andizji w rozwoju.

Zobacz też:

Nie lubisz ostrego smaku czosnku? Posadź tę odmianę, jest łagodniejsza

Wcale nie tuje. Te zimozielone krzewy liściaste są o wiele piękniejsze

Sąsiedzi pozazdroszczą ci całuska na parapecie. Roślina ma kwiaty jak złote rybki

Idź do oryginalnego materiału