W Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich. Kawalerzyści wjechali na rynek starego miasta i przy wtórze ułańskich pieśni zrobili pętlę po starówce wokół ratusza.
Ułanów witały kobiety i dzieci z kwiatami, wszyscy byli ubrani w stroje z epoki. Po złożeniu meldunku i hymnie państwowym odbył się apel poległych.
Poseł Marek Kwitek powiedział, iż ułańskie uroczystości w Sandomierzu to bardzo ważne wydarzenie ponieważ przypomina boje słynnego 14 Pułku Jazłowieckiego, a pamięć jest bardzo ważna. Pułk przeszedł bardzo trudny szlak bojowy. Poseł wyraził swoje zadowolenie, ze Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski i wraz z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej od kilkunastu lat przypominają dokonania tej formacji, która ma swój duży wkład w historie naszego kraju.
Karol Bury, jeden z głównych organizatorów uroczystości podkreślił, iż ich głównym celem jest podtrzymywanie tradycji ułańskiej oraz pamięci o 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, który walczył m.in. w wojnie ukraińskiej gdzie wsławił się obroną miasta Jazłowiec i klasztoru Sióstr Niepokalanych, dlatego potem ich patronką została Matka Boska Jazłowiecka. Potem ułani jazłowieccy walczyli m.in. z bolszewikami pod Komarowem. W 1939 roku miał duże zasługi w kampanii w wojnie obronnej, wsławił się szarżą pod Wólką Węglową.
Zastępca burmistrza Janusz Stasiak, wyraził swoje zadowolenie z tego, iż tego typu rekonstrukcje historyczne upamiętniające chwałę oręża polskiego realizowane są corocznie w Sandomierzu. Dodał, iż trudna historia XX wieku jest jak najbardziej godna przypominania i kultywowania.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rodzin ułańskich m.in. Lucjan Turbiarz z Trześni, którego dziadek Stanisław Turbiarz służył w 14 Pułku Ułanów Jazłowiekcich.
W rozmowie z Radiem Kielce potomek żołnierza powiedział, iż podtrzymuje tradycje ułańskie, jest rekonstruktorem ponieważ jest to jego zamiłowanie i pasja, a przede wszystkim chęć przekazywania wartości patriotycznych kolejnym pokoleniom.
Zakończeniem uroczystości był piknik żołnierski z pokazami kawaleryjskimi, na placu św. Jana Pawła II u podnóża staromiejskiej skarpy.