W sobotę, 5 lipca, na terenie zabytkowego Zakładu Hutniczego, odbyła się 26. edycja Kuźnic Koneckich, wydarzenia celebrującego lokalne dziedzictwo pod hasłem „Rodzinnie u kuźników”. Honorowy patronat nad tegoroczną odsłoną objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. W trakcie imprezy przyznano między innymi Marki Koneckie.
– „Już po raz 26. organizujemy to wspaniałe święto dla naszego powiatu, które zawsze ściąga mieszkańców naszego regionu. Ideą tego święta jest uhonorowanie osób wyróżniających się w różnych dziedzinach. Chodzi o to, żeby poprzedniego roku można było odnaleźć te osoby, które samodzielnie, lub też w sposób zorganizowany, w jakiś sposób zadbały o swój los, jak również prezentowały powiat konecki. Jest to dodatkowo doskonała okazja, żeby spotkać się z żywą historią hutnictwa, rzemiosła, ale również do rodzinnej zabawy jak i spotkania z historią naszego regionu” – mówi Dariusz Banasik, członek Zarządu Powiatu.
Wydarzenie rozpoczęło się w godzinach popołudniowych. Po otwarciu uczestnicy mogli podziwiać pokaz obrzędów i zwyczajów staropolskich. W inscenizacji nawiązującej do dawnych tradycji ludowych wzięły udział lokalne grupy rekonstrukcyjne i zespoły folklorystyczne, które ożywiły ducha minionych czasów.
Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia było przyznanie dorocznych wyróżnień „Marka Konecka”. Nagrody takie jak „Kowal Losu”, „Gwoźdź Sezonu” czy „Alchemik” trafiły do osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla regionu koneckiego. Statuetki stały się wyrazem uznania dla ich działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej.
– „To są cykliczne nagrody, które są co roku już od bardzo dawna przyznawane, czyli Marka Konecka, Alchemik, Gwóźdź Sezonu, Kowal Losu i ostatnio wprowadzany, przez ostatnie chyba trzy lata, Przyjaciel Powiatu Koneckiego. Tak naprawdę, jak już same te nazwy mówią, przyznawane są osobom, instytucjom, które w jakiś sposób promują powiat konecki, nie tylko na terenie województwa świętokrzyskiego, ale także na terenie całego kraju” – opowiada starosta konecki Grzegorz Piec.
Marki Koneckie otrzymali: Marian Aamczyk, Marian Nowak, Andrzej Kudłacz, Łukasz Maciejczyk i Damian Broniewski. Nagrodę Alchemik Konecki odebrali: Przytulisko dla bezdomnych zwierząt w Rytlowie oraz Marian Cholewiński. Kowal Losu trafił do Marcina Pytlosa, Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej i Olimpiad Specjalnych. Gwoździami Sezonu wyróżniono: Elwirę Sibigę-Gärtner, Romana Cieślaka, zespół Dry Ice, Konecki Motopiknik, Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, Festiwal Pierogów w Koziej Woli i Piotra Mostowskiego. Przyjaciółmi Powiatu Koneckiego zostali Daniel Rusin i Kazimierz Wilk.
O swoich odczuciach w związku z otrzymaniem nagród opowiedzieli nam Marian Adamczyk i Elwira Sibiga-Gärtner.
– „Oczywiście bardzo mi miło i sympatycznie. Zwłaszcza, iż jest piękna pogoda no i jestem tutaj z całą rodziną, także jest super. Niewątpliwie jest to motywujące” – mówi Marian Adamczyk.
– „Jest mi bardzo miło, iż zostałam dostrzeżona tutaj na tym regionalnym podwórku, bo rzeczywiście ja i mój mąż działamy nie tylko lokalnie, ale zwłaszcza, gdy realizujemy działania związane z dziedzictwem kulturowym to patrzymy trochę szerzej na świętokrzyskie i w regionie koneckim, ale też okalający radomski i opoczyński. o ile to jest dostrzegane i nagradzane to się bardzo cieszymy” – opowiada Elwira Sibiga-Gärtner.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz wytopu żelaza w zabytkowej dymarce. Przenosił on widzów w czasy świetności staropolskiego hutnictwa.
– „Sama tradycja sztuki kuźników jest tym odniesieniem historycznym, właśnie z takimi elementami przypisanymi zawodowi kuźników. Zatem chcieliśmy to przypomnieć, podnieść. Oczywiście ekspozycja Dymarki, która za niedługo będzie rozbita i pokazany będzie kęs żelaza wytopionego z rudy miejscowej. Ponadto można zwiedzać fabrykę, która jak to mawiamy jest chyba najstarszą w Europie, a może i na świecie, gdzie jeszcze można gwoździa wykuć. Co prawda nie seryjnie, ale jak się uruchomi cały ciąg od koła wodnego poprzez pasy transmisyjne, to da się wytopić, podgrzać żelazo, zwalcować i z niego produkty, albo łopatę, albo gwoździe poczynić” – opowiada Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich.
Wieczorem na scenie rozbrzmiała muzyka Kapeli Stąporkowskiej, przy której odbyła się „Potańcówka u Kuźników”. Ta część imprezy zgromadziła zarówno starszych mieszkańców, jak i młodsze pokolenie.
Organizatorzy zadbali także o bogaty program towarzyszący. Dla dzieci przygotowano strefę dmuchańców, euro bungee, pokazy strażackie, przejażdżki konne oraz mini zoo. Na miejscu obecna była również wiejska zagroda, prezentacje rękodzieła oraz tradycyjnych potraw regionalnych.
W wydarzeniu, poza wcześniej wymienionymi uczestniczyli też: posłowie na Sejm RP Janusz Wojciechowski i Lucjan Pietrzczyk, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wicestarosta konecki Jarosław Staciwa, członkowie Zarządu Powiatu Danuta Leśniewicz i Wojciech Owczarek, radni powiatowi oraz przedstawiciele samorządów gmin powiatu koneckiego.
Lista nagrodzonych:
1. Marka Konecka:
- Marian Adamczyk – historyk, pisarz
- Marian Nowak – rzeźbiarz, twórca ludowy
- Andrzej Kudłacz „Sala Bankietowa Astoria”
- Łukasz Maciejczyk – przedsiębiorca
- Damian Broniewski – sportowiec
2. Alchemik Konecki:
- Przytulisko dla bezdomnych zwierząt w Rytlowie „Psy Pani Magdy”
- Marian Cholewiński – Rolniczy Handel Detaliczny
3. Kowal Losu:
- Marcin Pytlos – ratownik medyczny
- Stowarzyszenie Opieki Paliatywno – Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej
- Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie
4. Gwóźdź Sezonu:
- Elwira Sibiga-Gärtner
- Roman Cieślak
- Zespół Dry Ice
- Konecki Motopiknik
- I Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
- I Festiwal Pierogów w Koziej Woli
- Piotr Mostowski
6. Przyjaciel Powiatu Koneckiego:
- Daniel Rusin „Reżyser życia”
- Kazimierz Wilk
Zdjęcia:












































































































