W jaki sposób samodzielnie zaprojektować ogród?

1 rok temu
Zdjęcie: jak samodzielnie zaprojektować ogród


Samodzielne projektowanie ogrodu może wydawać się nie lada wyzwaniem. Rzeczywiście, aby zrobić to naprawdę dobrze trzeba mieć choć odrobinę wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Jednak w dobie powszechnych, dostępnych w sieci informacji, wystarczy poświecić trochę czasu i możesz bez większych problemów zrealizować swoje ogrodnicze marzenia o posiadaniu pięknego, szytego na wymiar ogrodu. Tutaj podpowiemy Ci jak samodzielnie ogarnąć projektowanie ogrodu i jego planowanie, oraz co może być pomocne w trakcie całego procesu.

Zanim chwycisz kartkę, ołówek i kredki, zastanów się czy nie chcesz skorzystać z jakiegoś darmowego programu, który nie tylko pomoże Ci w planowaniu i projektowaniu ale także zwizualizuje to, jak ogród może wyglądać za 5 czy 10 lat lub jak będzie prezentował się o różnych porach roku. Tego typu systemu mogą okazać się naprawdę fantastycznym narzędziem i mogą uchronić Cię od podstawowych błędów podczas planowania. Poszukaj takich tytułów jak Garden Puzzle, Garden Composer, czy Sketchup.

Projektowanie ogrodu – plan i założenia

Rozpoczynając planowanie wymarzonego ogrodu, z pewnością masz już jakąś wizję, do której będziesz zmierzać. Być może Twoim ogrodem ze snów jest taki w stylu rustykalnym, a może industrialnym? Może masz ulubioną roślinę, bez której nie wyobrażasz sobie swoje oazy? Lub odwrotnie – nie znosisz wyglądu lub zapachu jakiś kwiatów. Myśli są ulotne, dlatego warto wszystko spisać i wracać do notatek za każdym razem gdy rodzi się jakaś sporna kwestia.

Precyzyjne rozmieszczenie roślin oraz elementów ogrodowej architektury będzie wymagało od Ciebie znajomości wymiarów działki, budynków znajdujących się na niej oraz istniejących już roślin, a także odległości ogrodzenia od domu czy szerokości ścieżek i chodników. Taki plan działki wypadałoby mieć na papierze lub wszelkie wartości wprowadzić do wspomnianego wcześniej programu. Dobry szkic powinien zawierać również zaznaczone kierunki świata, ewentualny spadek terenu, prowadzenie różnego rodzaju instalacji: elektrycznej czy gazowej, a także wszelkie inne istotne obiekty, które mogą wpływać na nasłonecznienie działki.

Samodzielne projektowanie ogrodu

fot. Man Chung / unsplash.com

Instalacje ogrodowe

Już na etapie planowania musisz wiedzieć czy Twój ogród będzie wyposażony w różnego rodzaju instalacje, np. automatyczne nawadnianie, robota koszącego, oczka wodne, fontanny czy może jakieś fantazyjne oświetlenie. W ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć miejsca na ognisko. I choć jeszcze nie musisz tego tak dokładnie nanosić na plan warto mieć to na uwadze i zastanowić się czy nie będzie przeszkód aby to wykonać.

Dobór roślin do ogrodu

W końcu możesz przejść do rzeczy najważniejszej, a zarazem najtrudniejszej – do wyboru roślin jakie znajdą się w ogrodzie. I właśnie na tym etapie przyda się trochę ogrodniczej wiedzy. Zacznij od roślin, które bardzo Ci się podobają i zapoznaj się z ich wymaganiami. Musisz wiedzieć jak dużo światła będą potrzebowały do prawidłowego wzrostu, rozwoju i kwitnienia, jaką glebę preferują, czy dobrze znoszą nasz klimat, z jakimi roślinami dobrze sąsiadują i jaki rozmiar mogą osiągnąć za 5 czy 10 lat. To podstawowe informacje, które będą wyznacznikiem czy możesz je uprawiać w swoim ogrodzie czy nie.

Idealnie byłoby gdyby znane Ci były także parametry ziemi, która znajduje się w Twoim ogrodzie. Najważniejsze jest oczywiście pH oraz struktura gleby. Choć choćby jeżeli nie będą idealne, to w przeciwieństwie do wymagań roślin, jest możliwe do wyregulowania.

Kiedy już wybierzesz te najistotniejsze dla Ciebie rośliny możesz zacząć rozglądać się za odpowiednim „towarzystwem” dla nich. Możesz zainspirować się wieloma pokazowymi ogrodami lub zdjęciami jakie znajdziesz w sieci. Skorzystaj z wiedzy innych i zapytaj na forum lub w innych mediach społecznościowych. Z pewnością znajdziesz podobnych jak Ty zapaleńców, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem.

Funkcje ogrodu

Musisz wiedzieć, iż ogród może pełnić wiele funkcji: dla jednych będzie doskonałą dekoracją, niektórzy będą zachwyceni mogąc sielsko wypoczywać w ulubionym kącie, dzieci chętnie wykorzystają przestrzeń do różnego rodzaju gier i zabaw, a jeszcze inni z niecierpliwością będą oczekiwać terminu wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Taki podział musisz ustalić samodzielnie lub w konsultacji z domownikami, każdy powinien wyrazić swoje oczekiwania wobec ogrodu i określić co będzie dla niego przyjemnością.

Tego typu ustalenia oczywiście mogą być płynne i elastyczne, z pewnością będą się zmieniać z czasem. Jednak aby w danym momencie spełnić wszelkie wymagania ustal wspólnie z rodziną co jest priorytetem, a co może poczekać.

fot. główne Engin_Akyurt / pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału