Aktywiści z Greenpeace robią wszystko, by utworzyć wielki park, który chroniłby Karpaty. Rozciągałby się w ośmiu państwach, w tym także w części Polski. Międzynarodowy Park Karpat to blisko 50 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu o różnorodnej florze oraz faunie. Będą żyć w nim niedźwiedzie, wilki oraz rysie.
REKLAMA
Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką
Yellowstone Park Narodowy może się przy nim schować. Powstanie największy rezerwat w Europie
Puszcza Karpacka to malowniczy i bogaty przyrodniczo teren, rozciągający się przez osiem europejskich krajów. Niestety zdaniem aktywistów z Greenpeace nie jest wystarczająco chroniona. Dlatego też organizacja chce zrobić wszystko, by doprowadzić do utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat. Głównym celem będzie ochrona drzew przed wycinką, ale również żyjących tam zwierząt. Jak podkreśla Greenpeace, jest to niezwykle istotne, gdyż średnio co godzinę wycinane jest około czterech hektarów lasów karpackich.
Wciąż co godzinę tracimy aż 4 hektary lasów karpackich. Tymczasem Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w Prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się zarówno do ochrony, jak i odtwarzania przyrody. Międzynarodowy Park Karpat jest tym, czego Europa potrzebuje, aby spełnić te zobowiązania i zatrzymać niszczenie karpackich lasów
- powiedziała Aleksandra Wiktor z Greenpeace, cytowana na oficjalnej stronie organizacji. Międzynarodowy Park Karpat miałby obejmować powierzchnię 50 tysięcy kilometrów kwadratowych na terenie: Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy, Węgier, Serbii oraz Polski. Sugeruje to, iż rezerwat osiągnąłby sześciokrotnie większy teren od ogromnego parku Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, byłby wielkości Słowacji. Ta niezwykła wizja, do której aktywiści chcą dążyć za wszelką cenę, obejmie w Polsce aż trzy województwa.
Greenpeace Polska: Międzynarodowy Park Karpat obejmie te województwa
Aktywiści Greenpeace wyjaśniają, iż Międzynarodowy Park Karpat, który objąłby tak ogromny teren kilku państw, będzie zajmować również sporą powierzchnię naszego kraju. Według wstępnych założeń obszar rezerwatu zostałby wyznaczony na terenie takich województw, jak: śląskie, podkarpackie i małopolskie. W skład weszłyby części Pienińskiego Parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Park Narodowy. Póki co nie zostały jednak podane dokładniejsze granice.
Aby jak najszybciej ocalić polską część Puszczy Karpackiej, musimy ją pilnie objąć ochroną krajową, a w kolejnym kroku międzynarodową. (...) Niestety, póki co proces wyłączania lasów z wycinek jest zbyt wolny. Do tej pory kilka się w tej sprawie zmieniło i polska część puszczy karpackiej przez cały czas znika. (...) Najpierw ocalmy nasze polskie najcenniejsze lasy, ale też rozpocznijmy proces współpracy z innymi karpackimi krajami
– podsumowała Aleksandra Wiktor.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.