Jak donosiły nie tylko regionalne media, pomiędzy Frydmanem a Krempachami rano 30 kwietnia przechadzał się niedźwiedź. Pamiętajmy, iż spotkanie ze zwierzęciem może być niebezpieczne dla człowieka. Poniżej podajemy wskazówki, jak zachowywać się w terenie, w którym mogą występować niedźwiedzie oraz w przypadku spotkania niedźwiedzia (informacje z: https://www.gov.pl/web/rdos-rzeszow/niedzwiedz-lub-wilk-pod-domem-lub-na-szlaku-co-robic )
Przypominamy również praktyczne wskazówki jak należy się zachować na szlaku, w terenie gdzie mogą występować niedźwiedzie.
- Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
- Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie – śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, iż jesteś i się usunie lub da znać, iż jest w pobliżu.
- Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać iż jest w pobliżu).
- Staraj się poruszać z wiatrem.
- Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
- Omijaj gęstwiny, młodniki, o ile nie musisz w nie wchodzić.
- Poruszaj się drogami i szlakami.
- Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
- Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.
Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia?
- Zachowaj spokój i nie panikuj.
- Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
- Wycofaj się cicho i powoli – nie biegnij!
- Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierzęcia to sygnał agresji).
- Gdy widzisz, iż dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
- W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu lub w pozycji embrionalnej. Rękami osłaniaj szyję i głowę. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.