![](https://www.swidnik.pl/wp-content/uploads/2025/02/45770.jpg)
Zwierzęta hodowlane choćby przy zapewnieniu im maksymalnej opieki zawsze będą narażone na groźne choroby. Kiedy skutkiem schorzenia jest śmierć zwierzęcia, konieczna jest jego utylizacja. To konieczne, aby nie doprowadzić do zarażania stada groźnymi bakteriami i wirusami. Zobacz, jak przebiega utylizacja zwierząt gospodarskich.
Nieodpowiednie zarządzanie padłymi zwierzętami zwiększa ryzyko pojawienia
się konsekwencji: finansowych, prawnych, operacyjnych, a także zdrowotnych dla (jeszcze zdrowej) części bydła hodowlanego. jeżeli sytuacja tego wymaga, warto skontaktować się ze specjalistami SecAnim – utylizacja zwierząt przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.
Jaka jest kara za nielegalną utylizację padłych zwierząt gospodarskich?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 maja 2014 r. kara za nielegalną utylizację padłych zwierząt gospodarskich może wynosić od 3000 do 11 000 zł.
A zatem nie warto podejmować się takich działań i próbować na własną rękę pozbyć się ciała padłego zwierzęcia, np. zakopując je na własnej działce lub w lesie.
Na czym polega odbiór i utylizacja padłych zwierząt hodowlanych?
W Polsce odbiorem i późniejszą utylizacją padłych zwierząt gospodarskich zajmują się wyłącznie wykwalifikowane firmy takie, jak SecAnim. Usługi w tym zakresie są świadczone na rzecz: hodowców (bydła, trzody, drobiu), ubojni, gabinetów weterynaryjnych, służb celnych, kół łowieckich, przemysłu mleczarskiego, a także administracji samorządowej.
Padłe zwierzęta gospodarskie i nie tylko są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Głównie z tego względu konieczna jest jak najszybsza organizacja transportu do miejsca, w którym ciało padłych zwierząt zostanie zutylizowane i przetworzone.
Aby skorzystać z usług odbioru padłych zwierząt, musisz tylko uzupełnić prosty formularz, podając: imię, nazwisko, numer telefonu, adres.
Ile kosztuje utylizacja padłych zwierząt?
Usługi związane z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich to wydatek sięgający choćby do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Skąd tak mała kwota? Wszystko za sprawą dopłat dla rolników, hodowców i innych działalności współpracujących z firmami utylizacyjnymi.
Pozostałą kwotę na pokrycie kosztów pozbycia się padłych zwierząt pokrywa ARiMR. To choćby do 75% kosztów, a zatem spora oszczędność dla producentów rolnych zmagających się
z problemem nieżywych zwierząt.
Jakie są regulacje prawne dotyczące legalnej utylizacji padłych zwierząt?
Padłe zwierzęta muszą być utylizowane zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009.
W praktyce zwłoki dzielą się na dwie kategorie w zależności od ryzyka zakażenia:
- kategoria 1 to zwierzęta wysokiego ryzyka, wymagające spalenia;
- kategoria 2 to odpady uboczne, np. odchody, wykorzystywane do biogazu.
Utylizację padłych zwierząt w Polsce prowadzą specjalistyczne firmy takie, jak SecAnim. Korzystając z usług specjalistów, nie narażasz się na wysokie kary za brak dopełnienia formalności związanych z utylizacją. Redukujesz też ryzyko, iż zdrowe zwierzęta zostaną zarażone groźnymi chorobami.
/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /