Uprawiasz ogórki na balkonie? Dzięki temu będziesz mieć zbiory obfite jak w ogrodzie

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /Pixel


Chcąc uprawiać ogórki, wcale nie musimy mieć ogrodu czy działki. Bez problemu możemy wyhodować je na balkonie. Będą one równie smaczne i okazałe, o ile odpowiednio o nie zadbamy i zapewnimy im adekwatne warunki do wzrostu. Podpowiadamy, jak uprawiać ogórki na balkonie, aby cieszyć się obfitymi zbiorami.

Ogórki są jednymi z najbardziej popularnych i lubianych warzyw, więc wiele osób uprawia je w swoich ogródkach. Jednak możemy cieszyć się własnymi zbiorami, choćby jeżeli posiadamy tylko balkon. Uprawa ogórków w ten sposób jest prosta i często bardzo udana. Podpowiadamy, jak dbać o ogórki na balkonie, aby rosły zdrowo i obficie.

Uprawa ogórków na balkonie - to trzeba wiedzieć

Ogórki są roślinami, które najlepiej czują się w świetle i cieple. Z tego powodu uprawa ich na balkonie, może udać się jedynie wtedy, gdy zlokalizowany jest on na stronie wschodniej, zachodniej lub południowej. Natomiast gdy mamy balkon wychodzący na północ lub mocno zacieniony, to nie powinniśmy decydować się na uprawę ogórków.

Warto także wiedzieć, iż na bardzo mocno nasłonecznionym balkonie, podczas upałów, musimy zastosować osłonę, dzięki której lekko zacienimy nasze uprawy tak, by słońce nie spaliło roślin. Dodatkowo nie zapominajmy, iż jeżeli chcemy uprawiać jakiekolwiek okazy jadalne na balkonie, to nie powinien on znajdować się w pobliżu ruchliwej ulicy.

Do uprawy na balkonie w szczególności polecane są niskie odmiany ogórków, czyli między innymi ogórek gruntowy odmiany Dar, który cechują krótkie pędy oraz krzaczasty pokrój i jest on idealny do jedzenia na surowo, jak i do przetwarzania. Do uprawy polecany jest także ogórek Iznik F1, który ma krótkie pędy i jest ogórkiem typu sałatkowego. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż jego plony nie nadają się do kiszenia czy marynowania.

Oprócz tego możemy także zdecydować się na odmiany o tradycyjnych długich pędach. W tym przypadku wybór jest o wiele większy.

Czytaj również: Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie. Zrób to, a obsypią się owocami

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Decydując się na uprawę ogórków na balkonie, najłatwiej będzie kupić gotowe sadzonki. Bez trudu dostaniemy je w wielu sklepach ogrodniczych i na bazarach. Pamiętajmy jednak, by na dno donicy wysypać warstwę drenażu, a na nią próchniczną i żyzną ziemię. Możemy wykorzystać do tego podłoże do uprawy warzyw lub podłoże uniwersalne wymieszane z kompostem.

Oprócz tego glebę wokół ogórków możemy wyłożyć włóknem kokosowym. Dzięki temu woda będzie wolniej parowała, co zapewni stabilniejszą temperaturę podłoża. W przypadku, gdy wybraliśmy ogórki na długich pędach, możemy poprowadzić je pionowo. Jednak na balkonie dobrze sprawdzi się tradycyjna drewniana kratownica. Można na niej poziomo rozpiąć sznurki.

Ogórki prowadzone w taki sposób, są dobrze oświetlone i przewietrzone, dzięki czemu mniej chorują, a co za tym idzie lepiej plonują. Dodatkowo w przypadku odmian potrzebujących zapylenia, kwiaty są łatwiej dostępne dla owadów.

Jak pielęgnować ogórki na balkonie, aby mieć obfite zbiory?

Podczas uprawy ogórków na balkonie niezwykle ważne jest ich regularne podlewanie. Zwłaszcza, iż rośliny te podczas tworzenia swoich plonów mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę. Równocześnie nie mogą mieć one zalanej gleby, więc musimy podlewać je systematycznie, ale umiarkowanie. Pamiętajmy, iż jeśli ogórki dostaną za mało wody, to będą miały później gorzki smak.

Wobec tego najlepiej podlewać je codziennie, a jeżeli jest bardzo słonecznie to choćby dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Do zasilania, powinniśmy używać letniej wody, ponieważ ogórki są wrażliwe na zmiany temperatury. jeżeli więc podlalibyśmy ich korzenie zimną wodą po ciepłym dniu, to stracimy szansę na udane plony.

Dodatkowo chcąc cieszyć się obfitymi zbiorami, warto stosować nawóz ze skórek bananów. Niezwykle korzystny jest również nawóz z drożdży, który wykonamy rozpuszczając w litrze wody 10 g suchych drożdży i dwie łyżki cukru. Mieszankę odstawiamy na 24 godziny, a po tym czasie rozcieńczamy w stosunku 1:5 i podlewamy nią nasze ogórki.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Podlej go tym, a gwałtownie zobaczysz zmianę

Gdy liście palmy żółkną, działaj szybko. W ten sposób ją uratujesz

Ten nawóz pobudzi hortensje. Sąsiedzi pozazdroszczą ci pięknych kwiatów

Idź do oryginalnego materiału