W ostatnich miesiącach, Ukraina staje w obliczu kryzysu w swoich siłach zbrojnych. Dezercja ukraińskich żołnierzy osiągnęła rekordowe wartości, przekraczając liczbę dezercji z pierwszych dwóch lat wojny. Według danych opublikowanych przez „Financial Times”, w ciągu 10 miesięcy 2024 roku, więcej ukraińskich żołnierzy zdezerterowało niż w całych latach 2022 i 2023.
W Polsce, każdego miesiąca ucieka około 12 Ukraińców
Poborowi ukraińscy uciekają także ze szkoleń za granicą, w tym z Polski, gdzie każdego miesiąca ucieka około 12 Ukraińców. Ten wzrost dezercji utrudnia wysiłki Kijowa, by uzupełniać szeregi na froncie w czasie, gdy Rosja zajmuje kolejne terytoria na wschodzie Ukrainy.
Setki Żołnierzy Opuszczają Pozycje
W końcu października, setki żołnierzy ukraińskiej 123. Brygady samowolnie opuściły pozycje w mieście Wuhłedar i wróciły do domów w obwodzie mikołajowskim. Tam część z nich zorganizowała publiczną demonstrację, domagając się większej ilości broni i amunicji. Część dezerterów ze 123. Brygady wróciła na front, inni się ukrywają, a niektórzy przebywają w aresztach.
60 Tys. Spraw Przeciwko Żołnierzom Podejrzanych o Dezercję
Od stycznia do października ukraińscy prokuratorzy wszczęli 60 tys. spraw przeciwko żołnierzom podejrzanych o dezercję, prawie dwa razy więcej niż w latach 2022 i 2023 łącznie. Za dezercję grozi do 12 lat więzienia.
Mężczyźni w Wieku Poborowym Nie Wolno Opuszczać Ukrainy
Mężczyznom w wieku poborowym nie wolno opuszczać Ukrainy, ale niektórzy wykorzystują obozy szkoleniowe w krajach sojuszniczych, by uciec, będąc za granicą.
Dlaczego Dezercja jest Problemem
Dezercja dodatkowo pogłębia trudną sytuację Ukrainy w wojnie. Od lata przewaga liczebna Rosjan pozwoliła im zajmować terytorium w największym tempie od 2022 roku. Według waszyngtońskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), Rosja zajęła w 2024 roku 2,7 tys. km kw., w porównaniu z zaledwie 465 km kw. w roku 2023.
Brak Możliwości Rotacji Żołnierzy
Brak możliwości rotacji żołnierzy z tyłów i odpoczynku dla wycieńczonych walką żołnierzy na froncie prowadzi do strat w ludziach i zniechęca do służby mężczyzn, których w innych warunkach udałoby się zwerbować. Oficer ze 123. Brygady powiedział „FT”, iż przez prawie trzy lata wojny w jego jednostce nie przeprowadzono ani jednej rotacji.
Plan Rozluźnienia Przepisów
Ukraiński parlament przegłosował w listopadzie plan rozluźnienia przepisów, by zachęcić dezerterów do powrotu na stanowiska. Przewidziano m.in. możliwość wycofania zarzutów przeciwko osobom, które dopuściły się tego po raz pierwszy.
Ten kryzys dezercji może mieć poważne konsekwencje dla Ukrainy i jej szans na sukces w wojnie. Czy to już koniec wojny? Tylko czas pokaże.