Wiele osób przed świętami z niepokojem patrzy na ceny suszonych grzybów. Produkt ten bowiem nigdy nie należał do najtańszych. w tej chwili zaś drożeje adekwatnie wszystko, więc musimy się spodziewać, iż w najbliższym czasie nasze portfele staną się znacznie chudsze. Z drugiej strony istnieją sposoby, aby na świąteczne przygotowania nie wydać fortuny.
REKLAMA
Ile kosztuje kilogram grzybów suszonych? Suszone borowiki są najdroższe, ale inne gatunki też nie są tanie
Cenom suszonych grzybów w 2024 roku przyjrzał się portal strefaagro.pl. Najwięcej będziemy musieli zapłacić w sklepach, choć dużo zależy od producenta i oczywiście od gatunku grzyba. jeżeli chodzi o gramaturę, to najczęściej dostępne są opakowania o wadze 20 lub 40 gramów. Przykładowa cena suszonego borowika szlachetnego to 12,59 złotych za 20 gramów. W przeliczeniu na 100 gramów daje nam to 62,95 złotych, czyli blisko 630 złotych za kilogram. Inny producent proponuje 11,49 złotych za 20 gramów, co przekłada się na 570 złotych za kilogram.
Zobacz też: Jak długo będziemy zarabiać na tegoroczne święta? Wśród Polaków króluje "niepewność"
Borowiki powszechnie są uznawane za najsmaczniejsze grzyby, więc zawsze są najdroższe. o ile spojrzymy na podgrzybki, to po przeliczeniu otrzymujemy około 550 złotych za kilogram. Jest to wciąż dużo, ale jednak można w ten sposób zaoszczędzić. Jeszcze tańsze są mieszanki grzybów. Najtańsza z takich ofert dostępnych na Allegro w chwili pisania tego artykułu to wydatek w wysokości 109,99 złotych za kilogram. Oczywiście taka zamiana będzie wpływać na smak potraw, ale powinna to być mało zauważalna różnica, więc nasza świąteczna uczta może wciąż być bardzo satysfakcjonująca. Jakie jeszcze rozwiązanie możemy wziąć pod uwagę?
"Sprzedam grzyby suszone", czyli oferty na portalach ogłoszeniowych. Ile zapłacimy u grzybiarzy?
Strefaagro.pl przeanalizowała także oferty prywatnych sprzedawców. Tutaj ceny wahają się w przedziale od 150 do 300 złotych za kilogram. Tak prezentują się ceny na portalach ogłoszeniowych typu OLX, przy czym sporo zależy od regionu. Najtaniej jest w województwach wielkopolskim, lubelskim i śląskim. W przypadku korzystania z prywatnych ofert grzybiarzy szczególnie ważne jest sprawdzanie, czy grzyby posiadają atest. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do gatunku kupowanego produktu.
Na koniec warto wspomnieć, iż suszone grzyby często z powodzeniem możemy zastąpić świeżymi pieczarkami. Są one znacznie tańsze (średnio 12,17 złotych za kilogram według portalu dlahandlu.pl) i powinniśmy dostać je bez problemu w każdym sklepie spożywczym, choćby tuż przed Wigilią. Uszka lub bigos z pieczarkami mogą być równie smaczne, jak potrawy z suszonymi darami lasu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.