Żółknący trawnik potrafi uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy przykładamy się do jego pielęgnacji i wydaje nam się, iż robimy wszystko, co trzeba, aby mieć piękną murawę. Musimy więc poznać przyczyny żółknięcia trawnika, aby móc im zapobiegać, a także wiedzieć, jak przeciwdziałać temu problemowi, gdy już się pojawi. Sprawdź, jak dbać o trawnik, by nie pojawiały się na nim żółte plamy.
Najczęstsza przyczyna żółknięcia trawnika? Tych błędów pielęgnacyjnych nie popełniaj
Trawnik może żółknąć na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Częstym błędem jest niewłaściwe podlewanie trawy. Wbrew pozorom nie chodzi tu o niedobór, a o nadmiar wody. W momencie, gdy zbyt często i mocno podlewamy nasz trawnik, to gleba staje się mokra oraz zbita.
Sprawia to, iż korzenie trawy nie mają wtedy dobrego dostępu do tlenu, więc zaczynają gnić. W rezultacie trawa nie może pobierać składników odżywczych, więc zaczyna żółknąć, a niedługo usycha. Chcąc uniknąć tego problemu, podlewajmy trawnik rzadziej, ale obficiej. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub pod wieczór. Dzięki temu woda wniknie głębiej w glebę, a w trawa stanie się mocniejsza i odporniejsza.
Kolejnym częstym błędem jest brak regularnego zasilania trawnika nawozami. Wtedy to gleba traci swoją żyzność, a tym samym trawa nie ma skąd pobierać niezbędnych do wzrostu elementów. zwykle brakuje jej azotu, odpowiadającego za piękny, zielony kolor trawnika. To właśnie jego brak powoduje żółknięcie oraz spowolnienie rozwoju murawy.
Warto więc stosować specjalne nawozy dla trawników, zwłaszcza wiosną i latem, gdy trwa etap intensywnego wzrostu. Wybierajmy produkty, zawierające azot, potas oraz fosfor. Uważajmy jednak, aby nie dostarczyć trawie zbyt dużej dawki nawozu, ponieważ to także mogłoby prowadzić do poparzenia i ostatecznie żółknięcia źdźbeł.
Czytaj również: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Co jeszcze sprawia, iż trawnik żółknie? To warto wiedzieć
Zdarza się również, iż żółte plamy na trawniku wywołane są uszkodzeniami mechanicznymi. Dotyczy to między innymi zbyt nisko ustawionej kosiarki lub zbyt częstego deptania trawy przez ludzi oraz zwierzęta.
Oprócz tego nasza murawa może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe, do których zaliczamy m.in. pleśń śniegową, fuzariozę oraz czerwoną nitkowatość. To właśnie one objawiają się nieregularnymi żółtymi plamami oraz suchymi końcówkami trawy. zwykle choroby te pojawiają się, gdy mamy do czynienia z wilgotną pogodą, a zwłaszcza gdy nasz trawnik jest nieprzewiewny oraz gęsty.
Chcąc temu zapobiegać, warto wykonywać napowietrzanie darni, czyli tak zwaną aerację. Dodatkowo dbajmy o regularne grabienie trawnika. W przypadku, gdy choroba mocno zaatakuje murawę, sięgnijmy po specjalistyczne środki grzybobójcze.
Zobacz też:
Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów
Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty
To najlepszy moment na sadzenie tych kwiatów. Babcia miała ich pełny ogród