Turkuć podjadek podgryza korzenie roślin. Owad może żywić się pewnymi szkodnikami
Turkuć podjadek to owad, który może osiągnąć choćby 6 cm długości. Charakteryzuje się ciemnoszarym lub ciemnobrązowym pancerzem oraz kolczastymi odnóżami, które ułatwiają poruszanie się pod ziemią. Rzeczone insekty drążą tunele na głębokości około 1 metra. Mniej więcej od maja do lipca coraz częściej można zaobserwować je na powierzchni.
Choć turkuć podjadek w niektórych sytuacjach może okazać się pożyteczny (owad spulchnia glebę oraz żywi się niektórymi szkodnikami, na przykład drutowcami) to jednak w zwiększonej liczbie może zagrozić naszym uprawom. Wynika to z faktu, iż owo stworzenie żywi się korzeniami roślin, które wskutek takiego regularnego podjadania mogą obumierać. Najbardziej zagrożone są młode siewki oraz warzywa charakteryzujące się delikatnym systemem korzeniowym.
Przeczytaj też: Turkuć podjadek nie znosi zapachu tego oprysku. Przygotujesz go z 2 składników
Sposoby na pozbycie się turkucia podjadka. Użyj skutecznych metod
Jednym ze sposobów na wypędzenie turkucia podjadka z ogródka jest stworzenie domowej roboty specyfiku na bazie kory i liści olszy czarnej. Owe składniki należy zalać wodą i gotować przez około 30 minut. Po tym czasie możemy spryskać dzięki preparatu te miejsca, w których najczęściej żeruje turkuć podjadek. Rzeczony środek, a konkretniej jego zapach, powinien pomóc w rozwiązaniu problemu.
Inną metodą, która może pomóc w pozbyciu się turkucia podjadka z ogródka, jest posadzenie kilku roślin, których aromatu owe stworzenia wprost nie cierpią. Mowa tutaj o macierzance, szałwii oraz szachownicy kostkowatej.
Zobacz też:
Wysiej je w lipcu. Będą cieszyć oko do późnej jesieni
Równie piękna jak wrzosy, a kwitnie znacznie dłużej. Do tego jest banalna w uprawie
Postaw tę roślinę obok łóżka w sypialni. Ukoi cię do snu, jak kołyska