Basen letni będzie dostępny aż do końca wakacji tj. do 1 września. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 19.00, a w weekendy od 9.00 do 19.00. Opolanie muszą wiedzieć również, iż wzrosną ceny za wstęp. A aktualny cennik zostanie opublikowany wkrótce.
– Z myślą o komforcie najmłodszych klientów basenu, został odrestaurowany plac zabaw wraz z wymianą zabawek-bujaków, a maty na mokrej plaży, która cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, zostały wymienione na nowe. Boiska do piłki plażowej zostały całkowicie odrestaurowane, został wymieniony piasek oraz zakupione nowe słupki. Ratownicy na miejskich kąpieliskach będą czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów przez siedem dni w tygodniu od 10 do 19. Na obydwa kąpieliska został dowieziony piasek oraz poczyniono standardowe prace porządkowe i przygotowawcze do sezonu – mówi Samanta Stachowicz, kierownik obiektu.
Zajęcia dla plażowiczów
Przy sprzyjającej pogodzie przez całe wakacje na Błękitnej Fali odbywać się będzie aqua zumba (soboty, godz.14). Planowane są również akcje Bezpieczne Wakacje z zaprzyjaźnionymi służbami. Wówczas będzie można dowiedzieć się czegoś nie tylko na temat udzielania pierwszej pomocy czy bezpiecznych zachowań na kąpieliskach. Ale i zabezpieczenia domu przed wyjazdem na wakacje.
W planach jest również Pool Party – impreza na basenie z DJ’em oraz egzotycznymi konkursami jak przechodzenie pod poprzeczką (limbo). W sierpniu na Błękitnej Fali odbywać się będzie turniej siatkówki plażowej ECO Summer Cup 2024. Ten zaplanowano w trzech kategoriach – kobiety, mężczyźni oraz mikst.
– Każdy może zapisać swoją drużynę, informacje odnośnie zapisów będą dostępne na stronie MOSiR i Facebook’u. Przez cały sezon będzie można korzystać z toru przeszkód, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem w ubiegłym sezonie – mówi Stachowicz.
Rozłożony i gotowy do przyjęcia plażowiczów jest także tor przeszkód, który został „uszyty na miarę” dla niecki 50 metrów. Ma 44 m długości, zawiera aż 12 elementów m.in. zjeżdżalnię, drabinki do wspinania, trampolinę i inne elementy wymagające zwinności.
Kąpieliska Bolko i Malina polecają się na wakacje
Na Kąpielisku Bolko został odrestaurowany pomost oraz wymieniona przebieralnia, dno akwenu oczyszczono z licznych śmieci. Na Bolko znajdą się dwa stanowiska z jedzeniem oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Kierownicy kąpielisk apelują o zachowanie porządku i czystości.
– Dbajmy o przestrzeń wspólną, zwłaszcza tereny nieogrodzone, jak kąpielisko Bolko i Malina. Nikt z nas nie chce wypoczywać w otoczeniu śmieci i zniszczonych elementów małej infrastruktury. Nasi pracownicy robią co mogą, a w ostatnich latach doposażyliśmy Bolko w dodatkowe śmietniki, jednak problem leży gdzie indziej. Zauważyliśmy, iż w niektórych miejscach śmietniki są przepełnione, podczas gdy te kilka metrów dalej są puste, dlatego prosimy o niekorzystanie z pełnych koszy, tylko zaniesienie śmieci kilka metrów dalej do pustego pojemnika. Nie chcemy dostawiać dodatkowych śmietników, gdyż zależy nam na estetyce miejsca – podkreśla Samanta Stachowicz.
– Ponadto prosimy o używanie węzła sanitarnego zgodnie z przeznaczeniem, nieumieszczanie śmieci w toaletach i umywalkach, które przy nieodpowiednim korzystaniu gwałtownie ulegają zapchaniu i awarii. Pamiętajmy, iż grilla można używać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, dbajmy również o zieleń, sprzątajmy po swoich psach i nie zostawiajmy niedopałków. W razie zauważenia, iż ktoś śmieci, niszczy dostępną infrastrukturę lub pali ogniska i grilla w miejscach do tego nieprzeznaczonych, prosimy o niezwłoczne informowanie odpowiednich służb, czyli policji lub straży miejskiej – dodaje.
Niebezpieczne akweny kuszą, ale łatwo o wypadek
Przypominamy, iż kamionka Piast (ul. Wapienna), Kamionka Silesia (ul. Kępska) oraz staw za kościołem w dzielnicy Nowa Wieś Królewska nie są kąpieliskami miejskimi. Są to miejsca bez dozoru ratowników, ze stromymi urwiskami blisko brzegu i bardzo niebezpiecznym zejściem do wody. Obowiązuje na nich zakaz kąpieli, a na przestrzeni ostatnich lat nie brakowało tragicznych zdarzeń związanych z utonięciami. Pływajmy więc w miejscach dozorowanych, przygotowanych do wypoczynku i bezpiecznych.