Obecnie realizowane są prace na Cytadeli – jemioła jest usuwana m.in. z klonów pospolitych, robinii akacjowych i topoli. Działania prowadzone są w ramach projektu „Ratujemy starodrzew Poznania”, który został zgłoszony i wybrany przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zakres prac nie ograniczy się jedynie do Cytadeli. W najbliższych tygodniach będą one realizowane również w innych miejskich parkach: Wodziczki, Sołackim, Kasprowicza, Jana Pawła II oraz Tysiąclecia. Zabiegi pielęgnacyjne obejmą najcenniejsze, stare drzewa.
Pod okiem specjalistów
Jemioła jest usuwana z konarów w sposób nienaruszający żywej tkanki drzewa. W uzasadnionych przypadkach towarzyszą temu cięcia sanitarne, poprawiające kondycję rośliny. Na realizację zadania przeznaczono 2 mln zł.
Nad przebiegiem prac czuwa specjalnie powołany zespół. W jego skład weszli: pracownicy Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania (koordynator projektu), Zarządu Zieleni Miejskiej (zarządca terenów) i Zakładu Lasów Poznańskich (realizator zadania), a także naukowcy – dendrolodzy i ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz eksperci z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Radę Miasta Poznania reprezentuje Halina Owsianna, autorka zwycięskiego projektu PBO.
Członkowie zespołu decydują m.in. o kolejności zabiegów pielęgnacyjnych w parkach objętych projektem i metodach eliminacji jemioły, a także typują drzewa, które zostaną nimi objęte (na podstawie sporządzonej dokumentacji). Służą też wsparciem merytorycznym oraz monitorują postępy realizacji zadania.
Ekspansja jemioły zagraża starym drzewom
Jemioła pospolita, choć pełni w ekosystemie istotną rolę, jest półpasożytem, który w ostatnich latach intensywnie rozprzestrzenia się na terenie Poznania, szczególnie w miejskich parkach. Przyczyną tego zjawiska są zmiany klimatyczne, w tym susza oraz malejący poziom wód gruntowych, co osłabia kondycję roślin i sprzyja ekspansji jemioły. Szczególnie narażone są stare, sędziwe drzewa. Pod wpływem porażenia półpasożytem mogą one ulegać znacznemu osłabieniu, a choćby śmierci.
Projekt „Ratujmy starodrzew Poznania” jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony jemioły. Półpasożyt szkodzi miejskim drzewostanom, szczególnie tym najstarszym. Podjęte działania mają na celu ochronę i przedłużenie życia cennych przyrodniczo roślin. Dzięki współpracy specjalistów z różnych dziedzin oraz wsparciu naukowemu, projekt ma szansę skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom ekspansji jemioły i przyczynić się do poprawy stanu miejskiej zieleni w Poznaniu.