Na pierwszy rzut oka może wydawać się, iż zimą nie musimy dbać o trawnik, ponieważ w tym czasie odpoczywa. Prawda jest jednak zupełnie inna. W zimowe miesiące również powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Należy też uważać na oszronioną i oblodzoną murawę. W przeciwnym wypadku możemy zapomnieć o pięknej darni na wiosnę.
Dlaczego nie można chodzić po oszronionym i oblodzonym trawniku?
Zimą trawa przechodzi w stan spoczynku. W jej źdźbłach znajdują się komórki przechowujące wodę. Zaczyna ona zamarzać, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas powinniśmy wystrzegać się błędu, jakim jest chodzenie po oszronionym i oblodzonym trawniku.
Nacisk butów na zamarznięte źdźbła powoduje ich łamanie. Wspomniane komórki zostają osłabione i uszkodzone. Taka trawa będzie miała problem z regeneracją, ale nie tylko z tym...
Uszkodzony trawnik jest bardziej podatny na pleśnie i grzyby. Zaczynają atakować jego słabe fragmenty, powodując powstanie nieestetycznie wyglądających, brązowych plam.
Na darni mogą zacząć tworzyć się place, dlatego będziemy musieli wyrównać jej powierzchnię przez dosiewanie. To z kolei oznacza dodatkowe koszty i pracę.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem? Zrób to w grudniu, bo nie dotrwa do wiosny
Najważniejsze zasady dbania o trawnik zimą
Trawnik powinien być odpowiednio pielęgnowany, ponieważ wtedy wzmacniamy jego system korzeniowy, a więc trawa szybciej odrośnie po zimie. Dzięki adekwatnej uprawie zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób, grzybów i chwastów.
Regularna pielęgnacja darni wpływa również na jej estetykę. Wówczas nasze oczy cieszy piękna, zielona powierzchnia w ogrodzie. Poza tym trawa o mocnym systemie korzeniowym lepiej radzi sobie z suszą i intensywnym użytkowaniem.
Jesień już za nami. W tym czasie należało odpowiednio przygotować darń do zimy poprzez koszenie, wertykulację, aerację, nawożenie i podlewanie. Co możemy natomiast zrobić dla trawy zimą?
Trawnik, szczególnie młody, podatny na uszkodzenia, warto zabezpieczyć przed mrozem. Polecamy przykrycie go agrowłókniną albo słomą. Te materiały zapewnią izolację przed niskimi temperaturami. Oprócz tego sprzątnijmy z darni wszystkie ciężkie przedmioty, przyczyniające się do uszkodzeń.
Nie twórzmy również na trawie kopców śniegu. Lepiej, jeżeli rozłożymy równomiernie pokrywę śnieżną na całej darni, dzięki czemu nie spowodujemy jej przeciążenia w jednym miejscu.
Ponownie przypominamy o omijaniu szerokim łukiem trawnika pokrytego przez szron i lód. jeżeli nie będziemy go wtedy deptać, to na wiosnę odwdzięczy się szybkim wzrostem i zdrowym wyglądem.
Zobacz też:
Ten storczyk pozostało piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle
Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają choćby bardzo niskie temperatury
Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, iż podlejesz ją tym