Uczulenie na sierść psa to przypadłość, która jest ciężka do zaakceptowania przez miłośników czterech łap. Oznacza całkowite wyeliminowanie zwierząt z najbliższego otoczenia i bezwzględne trzymanie się od nich z daleka. Każdy, choćby najmniejszy kontakt z psem kończy się wystąpieniem szeregu dokuczliwych dolegliwości. Na szczęście wcale nie musi być aż tak źle! Istnieją rasy psów, które doskonale nadają się do życia z osobami uczulonymi na sierść. Dużo zależy też od typu alergii, dlatego zanim zdecydujesz się przygarnąć psiaka pod swój dach, zawsze wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Chcesz wiedzieć, jakie psy dla alergików będą najlepsze? Sprawdź we wpisie!
Alergia na psy – skąd się bierze?
Wielu osobom wydaje się, iż alergię wywołuje sierść psa, jednak to nie do końca prawda. Czynnikiem uczulającym jest m.in. wydzielina z gruczołów, znajdujących się w skórze psa. Włosy mogą być zaś nośnikiem alergenu, ponieważ często osadza się na nich ślina, łzy, resztki kału i moczu oraz fragmenty naskórka psa.
Alergia na psy to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na białko pochodzące z wydzielin pupila. Nasz organizm traktuje je jak niebezpiecznego intruza, dlatego wymusza reakcję obronną, która ma za zadanie się ich pozbyć.
Szacuje się, iż na różnego rodzaju alergie cierpi około 20% Polaków. Ma na nie wpływ wiele czynników genetycznych i środowiskowych. Objawy alergii są bardzo nieprzyjemne, a czasem choćby niebezpieczne dla naszego życia. Leczenie może obejmować m.in. podawanie leków przeciwalergicznych lub zastosowanie immunoterapii alergenowej (odczulanie). Najlepszą metodą łagodzenia dokuczliwych symptomów jest całkowite wyeliminowanie alergenu z otoczenia. To bolesna wiadomość dla wszystkich miłośników psów z uczuleniem na sierść.
Na szczęście, nie każdy rodzaj alergii na psy sprawia, iż trzeba pożegnać się z wizją przygarnięcia pod swój dach jakiegoś psiaka. Psy dla alergików istnieją! Zanim jednak zdecydujesz się na jednego z nich, upewnij się, iż jego obecność nie odbije się negatywnie na Twoim zdrowiu.
Rasy psów odpowiednie dla alergików – poznaj je wszystkie
Życie z psem jest pełne radości. Przekonać się o tym mogą także osoby uczulone na sierść. Istnieją bowiem rasy psów odpowiednie dla alergików. Pamiętajmy, iż jak dotąd żadne badania naukowe nie potwierdziły faktu, jakoby psiaki uważane za hipoalergiczne nie uczulały w 100%. Mimo wszystko niektóre z nich wytwarzają znacznie mniej alergenów.
Poza tym, niektóre rasy psów są pozbawione podszerstka – oznacza to, iż prawie wcale nie gubią sierści, na której osadzają się czynniki alergizujące. Chcesz poznać najpopularniejsze z nich? Sprawdź!
Pudel – idealny pies dla osób z alergią
Jedną z najlepszych ras psów dla alergików jest pudel. To psiak, który niegdyś pomagał w polowaniu na kaczki, dziś to świetny towarzysz rodzin – bardzo lojalny, czuły i skory do zabaw. Jest bardzo inteligentny, a także chętny do współpracy z człowiekiem. Zatem jego szkolenie nie powinno przysparzać większych problemów. Pudle mogą mieć różne rozmiary, wyróżniamy: średnie, duże i małe.
Dopuszczalna maść psów tej rasy to:
- jednolicie biała, czarna, brązowa, płowa, szara,
- łaciata,
- podpalana,
- dwubarwna.
Pudle nie posiadają włosa tylko gęstą sierść, która może być lokowana lub sznurowana. Jest bardzo gęsta i ma delikatną, wełnistą strukturę. Mimo to wciąż psy tej rasy uważa się za dobre dla alergików, ponieważ praktycznie w ogóle nie linieją.
Pielęgnacja pudli jest dość czasochłonna. Sierść należy starannie wyczesywać 2-3 razy w tygodniu (lub częściej w razie potrzeby). Futro tych zwierząt ma tendencję do filcowania, dlatego regularność odgrywa tu kluczową rolę. Do czesania pudli przyda się szczotka włosiana oraz metalowy grzebień do rozczesywania trudno dostępnych miejsc.

Maltańczyk – rasa psa z włosami dla osób uczulonych na sierść
Maltańczyk to idealny pies do towarzystwa. Już w starożytnym Rzymie przedstawiciele tej rasy były ulubieńcami matron. Dziś równie świetnie odnajdują się w roli czworonożnych przyjaciół rodzin. Są cenione przez wielu miłośników psów, dzięki żywiołowemu, a zarazem czułemu usposobieniu. Te łagodne psiaki, zawsze chętne do zabawy z ukochanym opiekunem, sprawią, iż z Twojego słownika na zawsze zniknie słowo “nuda”. Osoby z alergią z pewnością odnajdą w nim wspaniałego kompana.
Maltańczyki nie posiadają podszerstka, mają za to długi, prosty i gładki włos okrywowy, opadające aż do ziemi – bardzo miękkie w dotyku, a przy tym rzadko wypadają. Powinny mieć czysto biały kolor, ewentualnie dopuszczalny jest również odcień kości słoniowej.
Psy te, ze względu na długie włosy, potrzebują regularnej pielęgnacji. Mogłoby się wydawać, iż utrzymanie ich w nienagannym stanie jest bardzo skomplikowane – nic bardziej mylnego. Wystarczy czesać je dwa-trzy razy w tygodniu (lub częściej w razie potrzeby). Najlepiej szczotką o gładko zakończonych ząbkach. Raz na jakiś czas warto wykąpać psa, do tego celu najlepiej użyć szamponów intensyfikujących biały kolor włosa. Włosy maltańczyka rosną przez całe życie, dlatego w jego przypadku wizyty w psiego groomera są jak najbardziej wskazane.

Shih tzu – mały pies, który nie uczula
Shih tzu to przyjazne i łagodne czworonogi. Poza tym są skore do zabaw, mogą być zatem wspaniałymi towarzyszami starszych dzieci – o ile nasze pociechy zostały nauczone adekwatnego obchodzenia się z psami. Shih tzu lubią głaskanie, ale wolą same decydować, kiedy nadejdzie odpowiednia pora na pieszczoty. Pod tym względem przypominają nieco koty, tak jak one mają tendencję do chodzenia własnymi ścieżkami.
Shih tzu zwracają na siebie uwagę dzięki nieprzeciętnej urodzie. To niewielkie zwierzęta z długim, gęstym włosem okrywowym. U psów tej rasy występuje niezbyt obfity podszerstek. Ich cechą charakterystyczną jest sierść na głowie, która układa się w kształt chryzantemy. Shih tzu mogą występować we wszystkich dopuszczalnych kolorach.
Pielęgnacja tych psiaków nie jest skomplikowana, ale dość czasochłonna. Trzeba je starannie wyczesywać przynajmniej dwa razy w tygodniu, by sierść się nie plątała. Warto przyzwyczajać naszego pupila do tego zabiegu już od pierwszych miesięcy życia, by w przyszłości był oswojony ze szczotką. jeżeli nie planujemy wystawiać psa w pokazach i nie mamy czasu w pielęgnację długiej sierści, możemy ją obciąć. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji shih tzu jest kąpiel. Pamiętajmy, aby po umyciu nałożyć odżywkę, dzięki temu włosy przez cały czas będą miękkie, lśniące i zachwycające.

Samojed – jedna z top 10 ras hipoalergicznych
Samojedy to psy rodem z mroźnej Syberii. Niegdyś, przez ludy z tamtych terenów, były wykorzystywane do ciągnięcia sań, a także ochrony stad i gospodarstw domowych. Nocami spały przy swoich właścicielach, by chronić ich przed zimnem. Są bardzo czujne, żywiołowe i przyjacielskie. Na co dzień potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego najlepiej sprawdzą się jako psy osób aktywnych, również z alergią.
Sierść samojedów jest gruba i bujna, niezwykle miła w dotyku. Ich szata składa się z twardej okrywy włosowej oraz gęstego podszerstka. Umaszczenie może być białe, kremowe lub biało-biszkoptowe.
Samojedy linieją obficie dwa razy w roku. Mimo wszystko są polecane alergikom, dlatego iż ich naskórek nie łuszczy się tak bardzo, jak w przypadku innych ras psów. Martwy, wypadający włos najlepiej wyczesywać przy pomocy furminatora. Dzięki temu sierść nie będzie osadzała się meblach i ubraniach.

Bichon frise – pies bez podszerstka
Bichon frise jest kolejną popularną rasą dla alergików. To uroczy, pogodny psiak o towarzyskim temperamencie. Jest również bardzo sprytny, dlatego ważne jest jasne ustalenie reguł i ich konsekwentne przestrzeganie. Pies tej rasy uwielbia wspólne zabawy oraz odpoczynek u boku opiekuna.
Bichon frise posiada jedwabistą, kręconą sierść. Włos zwykle ma ok. 7-10 cm długości i występuje jedynie w kolorze białym. Psy te nie linieją, ale mimo wszystko wymagają starannej pielęgnacji.
Codziennie szczotkowanie nie jest konieczne, ale warto rozczesywać sierść bichon frise przynajmniej dwa razy w tygodniu, by nie splątywała się w supły. Wobec tego powinniśmy wyposażyć się w solidną szczotkę i grzebień. Włosy bichona rosną stale przez całe życie, dlatego wymagają regularnego strzyżenia. Kąpiele również są wskazane – pamiętajmy tylko o użyciu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji białej sierści bichona.

Basenji – dobry wybór dla osób uczulonych na sierść psa
Basenji jest spokojnym psem, który kocha swojego opiekuna i spędzanie czasu w promieniach słońca. Musimy się liczyć z tym, iż pies ma niezależny charakter, u którego zaufanie należy sobie zaskarbić. Ponadto basenji może pochwalić się unikalnymi cechami adekwatnymi tylko dla tej rasy.
Basenji to wyjątkowy pies, który nie tylko jodłuje zamiast szczekać, ale potrafi sam zadbać o swoją higienę. Wylizuje swoją sierść niczym kot. Przez to oczyszcza się jego naskórek, a pies nie ma problemów z łupieżem, który może przenosić alergen. W dodatku ma krótką sierść bez podszerstka i rzadko ją gubi. W usuwaniu włosów możemy pomóc psu, wyczesując jego sierść raz w tygodniu gumową szczotką.

Airedale terrier – czworonóg dla osób z alergią na sierść psa
Airedale terrier jest postrzegany jako król terierów. To pies wielozadaniowy, potrafi być ratownikiem, stróżem, myśliwym, a także psem rodzinnym. Uchodzi za najbardziej towarzyskiego i najmniej szczekliwego teriera. W szereg jego królewskich zalet możemy wpisać również “hipoalergiczną sierść”.
Pies ten posiada dwuwarstwową szatę, która składa się z twardego włosa okrywowego oraz krótkiego i delikatnego podszerstka. Grzbiet, górna część szyi oraz wierzch ogona mogą być czarne lub szaro-czarne. Pozostałe partie ciała są podpalane.
Sierść airedale terriera praktycznie nie linieje. By usunąć martwe włosy, musimy co jakiś czas trymować jego szatę. Nie możemy zapominać o szczotkowaniu, powinno się odbywać dwa razy w tygodniu. Podczas kąpieli powinniśmy używać szamponów dla psów do sierści szorstkowłosej.

Yorkshire terrier – pies odpowiedni dla alergików
Yorkshire terrier to mały pies pełen animuszu. Jest bardzo inteligentny i skory do zabaw. Kiedyś przedstawiciele tej rasy pomagały robotnikom w tępieniu szczurów. Silnie rozwinięty instynkt myśliwski sprawia, iż jedną z ich ulubionych zabaw jest gonienie za piłeczką.
York to idealny pies dla alergika, jego sierść jest prosta oraz delikatna – długa na głowie i nieco krótsza na tułowiu. Nie posiada on podszerstka. Umaszczenie tych psów występuje w ciemnostalowym kolorze z niebieskimi refleksami. Na klatce piersiowej sierść jest podpalana (ma płową barwę).
Pielęgnacja sierści yorkshire terriera nie jest skomplikowana, ale wymaga dużej systematyczności. Do szczotkowania tej rasy psa najlepiej sprawdzi się szczotka z gładko zakończonymi ząbkami oraz metalowy grzebień. By włosy na głowie pupila nie zasłaniały oczu, możemy je spiąć w kucyk.

Sznaucer – dobry pies dla osób z alergią
Sznaucer to wspaniały psi towarzysz i stróż w jednym. Zawsze czeka w gotowości, by ostrzec swoich opiekunów przed zbliżającym się intruzem, poza tym jest bardzo energiczny i łagodny w stosunku do dzieci. Nie sposób przejść obojętnie obok tak uroczej rasy psa.
Sznaucer ma jeszcze jedną zaletę, powszechnie uważa się, iż to dobry psiak dla alergików. Posiada szorstki włos okrywowy i dość gęsty podszerstek. Cechą charakterystyczną tych psów jest broda oraz długie, krzaczaste brwi. Umaszczenie może być czarne lub w odcieniu pieprz i sól.
Regularnie trymowana sierść nie wypada, dlatego warto poddawać sznaucera temu zabiegowi przynajmniej 3-4 razy w roku. Poza tym powinniśmy go regularnie czesać, najlepiej przy użyciu metalowej szczotki tzw. pudlówki.

Pinczer miniaturowy – mały psiak, który nie uczula
Pinczer miniaturowy to z pozoru uroczy psiak, który nadaje się jedynie do przytulania – nic bardziej mylnego. Jest bardzo pewny siebie, wytrzymały i opanowany. Jego towarzyskie usposobienie sprawia, iż świetnie nadaje się na kompana rodzin. Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy zaspokajać wszystkie jego najważniejsze potrzeby, by rósł zdrowo i żył długo. Ważne są regularne spacery, zabawy, podawanie wysokojakościowej karmy i oczywiście odpowiednia pielęgnacja.
Pinczer ma krótką, gładką sierść, która mocno przylega do ciała. Może być jednolita (od jasnorudej do ciemnorudej) lub czarna z czerwonymi znaczeniami. Psy te nie posiadają podszerstka, ich włos nie wypada często, dlatego uważa się, iż idealnie nadają się dla alergików.
Pinczer miniaturowy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy regularnie przeczesywać sierść szczotką włosianą, by pozbyć się martwych, wypadających włosów. Dzięki temu będzie wyglądać zdrowo i świeżo.

Najpopularniejsze rasy psów dla alergików – podsumowanie
Mając alergię wcale nie musimy rezygnować z posiadania psa. Opisaliśmy najbardziej popularne rasy uważane za hipoalergiczne – niektóre z nich mają włosy, inne sierść, jednak wszystkie je łączy to, iż nie uczulają w takim stopniu, jak psy innych ras.
Zawsze może się zdarzyć, iż Twoja alergia odezwie się przy psie, który nie powinien uczulać – wszystko jest kwestią indywidualną. Pamiętaj: zanim zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga pod swój dach, sprawdź wcześniej czy u Ciebie lub któregoś z domowników nie wystąpi reakcja alergiczna.