To wcale nie jest pietruszka. Zapomniana roślina przyda się jesienią. Napar łagodzi objawy infekcji

1 tydzień temu
Zdjęcie: To wcale nie jest pietruszka. Zapomniana roślina przyda się jesienią. Napar łagodzi objawy infekcji, istock/@KONSTANTIN AKIMOV


Wygląda jak pietruszka, ale nią nie jest. W Polsce jest niedoceniania i niesłusznie, bo to świetna alternatywa dla kuchennych ziół. Ma lekko słodki posmak i jest niezwykle zdrowa. O jaką roślinę chodzi?
Trybula to roślina z rodziny selerowatych. Rośnie głównie w Europie, ale można ją spotkać także na terenie Azji. Jest jednoroczna i dorasta choćby do metra wysokości. Cechuje się pierzastymi liśćmi, kwiatami zebranymi w baldachy i niezwykle aromatycznym zapachem, dlatego doskonale sprawdza się w kuchni.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Na co dobra jest trybula? Zapomniana roślina, która świetnie smakuje i pomaga na infekcje
Trybulę można zakwalifikować jako zioło prowansalskie. Jest często stosowana w kuchni francuskiej, ale w Polsce na głowę bije ją szczypiorek, pietruszka i bazylia. Świetnie pasuje do potraw mięsnych, dań jednogarnkowych, sosów i zup, jednak należy ją dodawać pod koniec gotowania, bo w innym wypadku straci smak. Do spożycia nadają się zarówno liście, łodygi jak i korzenie.


Trybula wyglądem przypomina pietruszkę. Roślina ta ma szerokie zastosowanie prozdrowotne. Zdjęcie ilustracyjne Brent Hofacker/shutterstock.com


Z powodzeniem odnajdzie się w polskim klimacie. Najlepiej będzie rosła w miejscach półcienistych na podłożu żyznym i przepuszczalnym. Można ją uprawiać w ogrodzie lub skrzynkach na balkonie. Roślina jest źródłem witaminy C, wapnia, bioflawonoidów, karotenów, wapnia, żelaza i przeciwutleniaczy. Napar z trybuli zbija gorączkę, wzmacnia odporność, pomaga w walce z infekcjami i obniża ciśnienie krwi.
OSTRZEŻENIE! Warto mieć na uwadze, by nie zbierać trybuli z lasów ani pól, bo łatwo pomylić ją z trującym pietrasznikiem.


Jak stosować trybulę na przeziębienie? Pij napar w trakcie choroby, a pomoże w walce z chorobą
Napar z trybuli przygotowuje się z suszonych liści lub nasion. Wystarczy łyżkę rośliny zalać gorącą wodą i zaparzać 10 minut pod przykryciem. Pamiętaj jednak, iż chociaż napar zadziała wykrztuśnie, zmniejszy kaszel i pomoże oczyścić drogi oddechowe, nie zastąpi wizyty u lekarza. Jako okład ze świeżych liści można stosować roślinę w stanach zapalnych skóry i podrażnieniach.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału