Ten budynek wygląda jak podwójna helisa DNA. Wieżowiec zachwyca nie tylko zaskakującym kształtem

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Instagram @vincentcallebautarchitectures


Nietypowe wieżowce coraz częściej zdobią miejskie krajobrazy, ale niektóre projekty wciąż potrafią zaskakiwać. Przykładem tego jest skręcona wieża przypominająca DNA. Okazuje się jednak, iż wyróżnia się ona nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Budynek ten jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska.
Podczas gdy niektóre miasta wyznaczają nowe tereny zielone, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas wolny poza domem, w innych miejscach przyroda jest wprowadzana do miejsc zamieszkania. Nie chodzi tu jednak o zwykłe rośliny doniczkowe. Wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan w Tajpej w Tajwanie poszedł o krok dalej, przy czym roślinność nie jest jedynym ekologicznym rozwiązaniem, które uwzględnił twórca tego niecodziennego projektu.


REKLAMA


Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem


Wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan intryguje nietypowym wyglądem. Nie bez powodu kojarzy się z DNA
Wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan, znany również jako Agora Garden Tower, od początku miał być przyjazny zarówno ludziom, jak i środowisku. Jego projekt przygotował francuski architekt Vincent Callebaut ze swoją pracownią Vincent Callebaut Architectures. Jak dowiadujemy się na portalu ArchDaily, inspiracją dla nietypowego kształtu budynku była podwójna helisa DNA: źródła życia i dynamizmu. Wieża ma w sumie 93,2 metry wysokości i składa się z 21 kondygnacji naziemnych. Z tego 20 pięter skręca się o 4,5 stopnia na każdym poziomie, co w sumie daje obrót o 90 stopni od podstawy do szczytu. Każde z tych 20 pięter składa się z dwóch jednostek mieszkalnych. Takie rozwiązanie sprawia, iż budynek z każdej strony prezentuje się nieco inaczej, a i mieszkańcy mogą podziwiać piękne widoki. Ponadto skręcenie budynku umożliwiło lepsze zagospodarowanie roślinnością, która stanowiła istotną część całego projektu.


Agora Garden Tower powstał z myślą o środowisku. Tysiące roślin to tylko część ekologicznych rozwiązań
Ostatecznie na Agora Garden Tower zainstalowano w sumie około 23 tysięcy drzew, krzewów i innych roślin. Rosną one na terenach ogrodów, balkonach i tarasach. Stanowi to interesujące urozmaicenie budynku, ale warto pamiętać, iż zaletą są tu nie tylko względy estetyczne. Oszacowano, iż zieleń wieżowca pochłania aż do 130 ton dwutlenku węgla rocznie. Dodatkowo rośliny produkują oczywiście tlen, poprawiają nawilżenie otoczenia i izolują hałas. Latem chronią przed upałami, a zimą przed chłodem. Co ważne, w projekcie uwzględniono system zbierania deszczówki, dzięki czemu pielęgnacja roślin nie wymaga dużego zużycia wody z sieci. To jednak wciąż nie wszystko.
Tao Zhu Yin Yua jest również budynkiem energooszczędnym dzięki zainstalowanym panelom słonecznym, które generują około 40 000 kilowatogodzin energii rocznie, co przekłada się na zasilenie 10 gospodarstw domowych. Wieżowiec ma też sześć turbin wiatrowych, które produkują około 1 400 kilowatogodzin rocznie na zasilenie wspólnych części obiektu. Wieżowiec jest odporny na trzęsienia ziemi i powodzie, a zainstalowane okna przetestowano pod kątem wytrzymałości na bardzo silne wiatry.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału