To postawi na nogi choćby najbardziej zmarnowanego storczyka. Wystarczą 3 łyżki

top.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Kupiłeś storczyka, marząc o eleganckich kwiatach, a zamiast tego masz na parapecie niezbyt urodziwy badyl, który wzbudza politowanie? choćby jeżeli roślina jest w kiepskiej kondycji, nie pozbywaj się jej. Sprawdź, czy nie popełniasz częstych błędów uprawowych i zastosuj domową odżywkę, która często stawia na nogi choćby zmarnowane kwiaty.

Storczyki są bardzo popularne, ale i kapryśne. Dlatego też w domach jednych osób rozkwitają jak w egzotycznym raju, podczas gdy u innych są w marnej kondycji i za żadne skarby świata nie chcą bujnie obsypywać się w kwiatami.

To jedne z najbardziej "humorzastych" roślin doniczkowych. Możesz jednak pomóc im się zaaklimatyzować w mieszkaniu, zapewniając im optymalne warunki do rozwoju. jeżeli zastosujesz tanie, domowe nawozy do storczyka, dostarczysz im witamin, dzięki którym gwałtownie postawisz je na nogi i zmotywujesz do kwitnienia.

Może cię zainteresować: Sąsiadka podlewa tym hortensje. Tylu niebieskich kwiatów nie ma nikt w okolicy

Najpierw sprawdź, jak uprawiać storczyka. Bez tego roślina będzie marnie się trzymać

Uprawa storczyków wymaga posiadania pewnej wiedzy i doświadczenia, a wielu ludzi po prostu kupuje je w marketach, licząc na to, iż po prostu postawią kwiaty na parapecie i te będą zachwycać urodą. Niestety to tak nie działa.

Storczyk jest wymagającą i kapryśną rośliną o tropikalnym pochodzeniu, dlatego trzeba zapewnić mu jasne stanowisko, koniecznie z rozproszonym światłem. Najlepiej sprawdzi się parapet o wystawie wschodniej albo południowo-wschodniej.

Temperatura, która sprawdza się do uprawy storczyka, to około 18-25 stopni Celsjusza. Może być nieco cieplej lub chłodniej, najważniejsze, aby unikać nagłego ocieplenia lub ochłodzenia. Lepiej więc nie przenosić non stop rośliny. Wilgotność w pomieszczeniu powinna być utrzymana na poziomie 50-70 procent.

Dobrze byłoby więc ustawić obok storczyka nawilżacz powietrza, aby dobrze się czuł. Zamiast tradycyjnie podlewać storczyka, lepiej zanurzać go w misce z wodą na kwadrans raz na 7-10 dni. Roślina ta nie znosi bowiem przelewania.

Czytaj również: Moja babcia zakopuje to pod krzewami róż. Kwiatów nie da się zliczyć

Czym nawozić storczyka? Wystarczą 3 łyżki tej odżywki, aby postawić go na nogi

Przepisów na domowe nawozy do storczyków jest w sieci cała masa, ale to nie oznacza, iż wszystkie naprawdę służą roślinom. Najlepiej stawiać na sprawdzone mieszanki, które stosuje się od pokoleń i wiadomo, iż dostarczają orchideom potrzebnych składników odżywczych.

Jeśli storczyk marnieje, podaj mu nawóz ze skorupek jaj na wzmocnienie korzeni i lepszy wzrost. Zawiera mnóstwo cennego wapnia, który chroni także przed chorobami grzybowymi, więc postawi go na nogi. Wysusz i rozdrobnij skorupki z 5 jajek, zmiel je w młynku i wsyp niewielką ilość do doniczki raz w miesiącu.

Aby wzmocnić storczyki, możesz także użyć sproszkowanego czosnku, znanego jako naturalny antybiotyk. Co 3-4 tygodnie, wymieszaj trzy łyżki produktu z ziemią w doniczce.

Inna domowa odżywka do storczyka. Stosuj, a wybuchnie nowymi kwiatami

Chcesz pobudzić storczyka do kwitnienia? Podaj mu odżywkę ze skórki po bananie. Pokrój ją na kawałki, zalej 1 litrem wody i pozostaw w słoiku na dwie doby w temperaturze pokojowej. Później płyn przecedź i co 3 tygodnie podlewaj roślinę.

Skórki bananów motywują storczyka do kwitnienia, ponieważ zawierają: potas, fosfor, magnez i wapń, które pozytywnie wpływają na rozwój pąków kwiatowych i wzmacniają tkanki rośliny.

Zobacz też:

To najpiękniejsza roślina na balkon. Donice wystrzelą złotym deszczem kwiatów

​Te kwiaty przetrwają każdą suszę. Do tego odstraszają ślimaki

10 razy piękniejsze, niż surfinie. Posadź w lipcu, a różowe kwiaty zachwycą wszystkich

Idź do oryginalnego materiału