Magnolia to niezwykle efektowna roślina o azjatyckim pochodzeniu, która jednak za sprawą swych dużych, kolorowych kwiatów cieszy się ogromną popularnością w Polsce. W ogrodzie zawsze zwraca na siebie uwagę, ale niestety jest dość kapryśna.
Aby wiosną wzbudzała podziw sąsiadów, przed nadejściem zimy musisz się o nią odpowiednio zatroszczyć. Na początku grudnia jest na to ostatni moment. Sprawdź, jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem, by ta bez problemu przetrwała zimę, a w kolejnym sezonie zaprezentowała swą urodę w pełnej krasie.
Tych błędów lepiej nie popełniaj, jeżeli wiosną chcesz mieć piękne magnolie w ogrodzie
Magnolie są piękne, ale także delikatne, więc nawet mały błąd w pielęgnacji może odbić się na ich kondycji. Zwłaszcza jeżeli masz w ogrodzie młode drzewka lub krzewy, które nie zdążyły jeszcze wykształcić solidnego systemu korzeniowego i w związku z tym mogą być bardziej narażone na uszkodzenia.
Lepiej nie nawozić magnolii późną jesienią ani zimą, bo to pobudzi ją do intensywniejszego wzrostu, co o tej porze roku nie jest pożądane. Taki błąd może cię wiele kosztować, bo roślina powinna teraz skupiać całą swoją siłę na przetrwaniu do wiosny.
Pod żadnym pozorem nie przycinaj magnolii w listopadzie ani grudniu. To może bowiem doprowadzić do infekcji, a jeżeli nie, to na pewno osłabi młode krzewy, przez co choćby solidne zabezpieczenie może odpowiednio ich nie ochronić.
Może cię zainteresować: Wszyscy zazdroszczą mi tej rośliny. Obsypuje się kwiatami w środku zimy
Nie zapomnij o podlewaniu magnolii, bo zmarnieje. To jeden z ważniejszych zabiegów
Jednym z najważniejszych zabiegów, o których wielu początkujących ogrodników zapomina późną jesienią, jest podlewanie magnolii. jeżeli opady są znikome, musisz pamiętać o regularnym, intensywnych nawadnianiu krzewów.
Dzięki podlewaniu magnoliom łatwiej będzie bowiem zmagazynować wilgoć w glebie. Tym samym okres spoczynku będzie dla niej spokojniejszy i wejdzie w kolejny sezon z zaoszczędzoną energią.
Czytaj również: Kładzie inne krzewy na łopatki. Tuja może się przy nim schować
Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem na początku grudnia? Tak zapewnisz jej ochronę
Zabezpieczenie magnolii przed mrozem jest konieczne zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek i słabo odpornych odmian krzewu. Najlepiej jednak okryć wszystkie rośliny, aby zapewnić im należytą ochronę przed negatywnym wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych (śnieg, mocy wiatr, niskie temperatury).
- Kopczykowanie magnolii
Magnolię najlepiej kopczykować korą sosnową, ale możesz także wykorzystać zwykłą ziemię ogrodową. Zacznij tuż u postawy rośliny, tworząc kopułę o wysokości 25 cm. Dzięki temu zabezpieczysz korzenie krzewu przed przemarznięciem.
- Osłanianie magnolii materiałem
Warto także zabezpieczyć magnolię dzięki materiału, który ochroni je przed chłodem. Możesz osłonić roślinę matą trzcinową albo zwykłą agrowłókniną. Otul krzewy, jednak nie owijaj ich zbyt ciasno (powietrze powinno o nich docierać). Poza pędami możesz lekko otulić także pąki kwiatowe.
Zobacz też:
Ta roślina przetrwa w każdych warunkach. Idealna dla zapominalskich i zabieganych
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia
Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi choćby 2 razy dłużej