To najczęstszy błąd pielęgnacyjny popełniany zimą. Nie rób tego swoim roślinom doniczkowym

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


W zimowym okresie rośliny domowe potrzebują naszej szczególnej opieki. Pomimo tego, iż nie mają one styczności z mrozem, to wciąż jest to dla nich trudny czas, w którym zmagają się ze znaczącą zmianą warunków. Warto więc wiedzieć, nie tylko jak o nie dbać, ale także jak im nie szkodzić i jakich zabiegów unikać zimą. Sprawdź, czego nie powinno się robić w chłodniejsze miesiące, aby nie uszkodzić swoich roślin.

W mieszkaniu temperatura nie spada do minusowych wartości i nie ma mroźnego wiatru. Mimo to zima nie jest również łatwym okresem dla roślin domowych. Napotykają one wtedy wiele trudności, więc nie powinniśmy dodatkowo ich osłabiać poprzez wykonywanie zabiegów, z którymi lepiej poczekać do wiosny. Jednym z nich jest przesadzanie kwiatów.

Przesadzanie roślin zimą - dlaczego nie powinniśmy tego robić?

Wiele osób wciąż nie ma świadomości, iż przesadzanie roślin doniczkowych zimą nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim wynika to z tego, iż jest to okres, gdy większość okazów przechodzi w stan spoczynku. Co więcej, zimowe miesiące to także czas, który nie sprzyja regeneracji korzeni. Wobec tego, jeżeli zostaną one choćby lekko uszkodzone podczas przesadzania, to mogą one zacząć gnić lub będą bardziej podatne na choroby grzybowe.

Dodatkowo warto pamiętać, iż pomimo tego, iż rośliny doniczkowe są w mieszkaniu, a nie na zewnątrz, to wciąż zima stanowi dla nich niemałe wyzwanie. Znacznie zmieniają się codzienne warunki, co jest stresogenne dla rośliny. Nie powinniśmy więc dokładać jej stresu, który mogłoby wywołać przesadzenie kwiatów.

Oprócz tego zmiana podłoża mogłaby dodatkowo osłabić roślinę, która i tak w okresie zimowym musi zmagać się m.in. z mniejszą ilością światła, co sprawia, iż wyczerpują się jej substancje zapasowe. Na gorszą kondycję roślin zimą wpływa również sezon grzewczy i wiążące się z tym obniżenie wilgotności powietrza. Wobec tego nie powinniśmy jeszcze bardziej osłabiać naszych kwiatów poprzez przesadzanie ich w chłodne miesiące.

Znacznie lepszym pomysłem jest wykonanie tego zabiegu wiosną, gdy rośliny budzą się z zimowego letargu, a panujące warunki są dla nich o wiele bardziej sprzyjające. Dzięki temu kwiaty będą mogły lepiej zaaklimatyzować się w nowym podłożu.

Czytaj również: Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki zamiokulkasa. Będzie rósł, jak nigdy

Czy są sytuacje, w których możemy przesadzić rośliny zimą?

Oczywiście, jak w większości przypadków, tak i w tej kwestii pojawiają się wyjątki od reguły. Są sytuacje, w których dozwolone, a wręcz wskazane jest przesadzanie roślin zimą. Oto one:

  • Kupno młodych roślin- o ile w tym okresie zakupimy rośliny, które znajdowały się w specjalnych, torfowych podłożach produkcyjnych, musimy wiedzieć, iż nie nadają się one do długoterminowej uprawy, ponieważ są one mocno przepuszczalne i ubogie w składniki pokarmowe. Wobec tego po zakupie rośliny dajmy jej 2-3 tygodnie na aklimatyzację w nowym środowisku, a następnie przesadźmy ją do innego podłoża.
  • Obecność szkodników i patogenów - przesadzanie roślin w okresie zimowym jest czasem konieczne, gdy w glebie pojawiły się szkodniki lub rozwijają się w niej organizmy chorobotwórcze, które mogłyby zagrażać naszym kwiatom. Wtedy to należy dokładnie oczyścić pod wodą korzenie roślin, usunąć porażone elementy i zasypać węglem aktywnym rany po cięciu. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przenieść kwiat do nowego, świeżego podłoża.
  • Przelanie kwiatów - kolejną sytuacją, która sprawia, iż powinniśmy przesadzić rośliny zimą, jest ich przelanie. Dzięki temu będziemy mogli uratować nasze okazy. Wystarczy, iż wyjmiemy je z mokrej ziemi, oczyścimy ich system korzeniowy ze zgniłych elementów i przesadzimy kwiat do nowej doniczki ze świeżą glebą. W ten sposób damy roślinie większą szansę na uratowanie się, niż gdybyśmy zwlekali z tym do wiosny. Pamiętajmy jednak, iż i tak nie zawsze taki zabieg kończy się pomyślnie.

Zobacz też:

Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało

Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści

Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna

Idź do oryginalnego materiału