Bożodrzew gruczołkowaty naturalnie rośnie w Chinach i Wietnamie Północnym. Do Polski został sprowadzony, nie jest gatunkiem rodzimym — jego obecność może negatywnie wpływać na inne rośliny w ekosystemie. Drzewo to mimo iż interesujące i ładnie rosnące, jest sporym kłopotem a od 2012 roku, aby móc je mieć w ogrodzie, konieczne jest posiadanie zezwolenia.
Bożodrzew gruczołkowaty — możesz ścinać bez pozwolenia
Drzewo to ma inwazyjny charakter tzn. może negatywnie wpływać na rodzime gatunki i je wypierać. Z tego też powodu od 2004 roku jego sadzenie jest zabronione. To roślina, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, gdyż gwałtownie rośnie i ma piękne liście. Jeśli na działce występuje taki okaz, to można go wyciąć bez zezwolenia — bez względu na to, jaką grubość ma pień i czy jest zdrowy, czy też nie.
Posiadanie na działce gatunków inwazyjnych, których uprawa jest zabroniona moze wiązać się z nałożeniem kary finansowej. Dotyczy to nie tylko bożodrzewu gruczołkowatego, ale także innych roślin wskazanych jako inwazyjne. Chcąc uniknąć mandatu i zatrzymać drzewo, należy uzyskać specjalne zezwolenia. Co jeżeli znajdziemy go na zakupionej działce? W takiej sytuacji można go usunąć, warto również zgłosić jego występowanie do lokalnych służb. To pozwoli na uniknięcie ewentualnej kary finansowej.
Sprawdź także: Plamy z oleju na kostce brukowej nie będą już straszyć gości. Tak usuniesz je bez szorowania
Jakie jeszcze drzewa można wycinać bez pozwolenia?
W przypadku wielu młodych drzew nie potrzeba zezwolenia na ich wycinania najważniejszą kwestię odgrywa grubość pnia. Nie musisz starać się o pozowlenie jeżeli drzewo ma mniej niż 50 cm w obwodzie — obwód mierzysz 5 cm od ziemi. Dotyczy to większości gatunków. Wartość ta jest większa w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego, wtedy obwód może wynosić do 65 cm. jeżeli chcesz ściąć topolę, wierzbę, klon jesionolistny bądź srebrzysty to nie musisz mieć zewolenie jeżeli mają one mniej niż 80 cm w obwodzie.
Ponadto jeżeli drzewo jest złamane lub przewrócone, to również możesz je usunąć. Zezwolenie nie dotyczy także drzewek owocowych np. wiśni, czereśni czy też jabłoni bez względu na obwód pnia.
Zobacz też:
Te potrawy możesz zamrozić po Wielkanocy. Polacy nie wiedzą i wyrzucają
Tak usuniesz najtrudniejsze plamy z obrusu. Na drugi dzień świąt znów będzie śnieżnobiały
Zapomnij o smrodzie smażonej ryby unoszącym się w całym domu. Wystarczy, iż zrobisz to