Bożodrzew gruczołowaty (łac. Ailanthus altissima) jest gatunkiem rodzimym w Chinach i Wietnamie Północnym. W Polsce uważany jest za bardzo inwazyjny gatunek obcy oraz szeroko rozprzestrzeniony na terenie całego kraju. Jest on uprawiany szczególnie w celach ozdobnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Aktywistka Lewicy deklaruje w sprawie imigrantów. "Wspaniałe osoby"
Gdzie rośnie bożodrzew gruczołowaty?
Według informacji przekazanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska roślina występuje już w większości państw Europy. Wyjątkami są m.in.: Norwegia, Islandia, Finlandia, Włochy, a także Białoruś. Rośnie przede wszystkim w dużych miastach. "Zasiedla ona spontanicznie najbliższe otoczenie dojrzałych, owocujących drzew. Część populacji jest także efektem rozmnażania wegetatywnego, które zachodzi przy pomocy odrośli korzeniowych i pędowych" - poinformowali eksperci. Inwazji bożodrzewu gruczołowatego sprzyja kilka czynników:
dynamiczny wzrost liczby miejsc, w których drzewo to jest uprawiane;
korzystne dla tego gatunku zmiany użytkowania ziemi w dużych miastach oraz rozszerzanie zasięgów miejskich wysp ciepła;
zmiany klimatyczne - bożodrzew gruczołowaty zajmuje przede wszystkim siedliska przekształcone przez człowieka, ale może też przeniknąć do ekosystemów naturalnych, szczególnie w dolinach rzecznych.
"Drzewo to już w tej chwili powoduje poważne zagrożenia dla infrastruktury budowlanej i technicznej w miastach, zaś w przyszłości może negatywnie wpływać na naturalną różnorodność biologiczną oraz siedliska naturalne" - podkreśliła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Zakaz uprawy bożodrzewu gruczołowatego
Według Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych zakazane jest wprowadzanie do środowiska oraz przemieszczanie w środowisku gatunków obcych. Zakazany jest także m.in. przywóz na terytorium Polski oraz wywóz z kraju tego typu roślin, hodowanie, rozmnażanie lub wprowadzanie do obrotu.
Osoby, które posiadają bożodrzew gruczołowaty w swoim ogrodzie lub na działce mogą usunąć roślinę bez konieczności uzyskania na to pozwolenia zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody (art. 83f ust. 1 pkt 15). Jednocześnie należy pamiętać, iż uprawa tej rośliny jest surowo karana.
Kara za uprawę bożodrzewu gruczołowatego
"Kto narusza zakazy w stosunku do IGO (inwazyjne gatunki obce - red.) stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości do 1 000 000 zł. Karę nakłada RDOŚ uwzględniając warunki i okoliczności określone w ustawie" - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Za naruszenie przepisów grozi też kara więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu.