Ten storczyk pozostało piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle

top.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: /Pixel


Natura nie przestaje zachwycać. Popularne storczyki są dobrze wszystkim znane. Jednak mało kto wie, iż istnieje pewien przedstawiciel orchidei, który wygląda jak stado motyli i wyróżnia się intensywnym kwitnieniem. Mowa o urokliwym storczyku motylniku. Sprawdź, jak o niego dbać, aby systematycznie cieszył oczy swoimi wyjątkowymi kwiatami.

Storczyk Oncidium to roślina urzekająca swoimi kwiatami, które przypominają rój motyli. Potrafi być ona niezwykłą ozdobą, o ile odpowiednio o nią zadbamy i zapewnimy jej prawidłowe warunki do rozwoju i kwitnienia. Podpowiadamy, jak pielęgnować storczyka motylnika.

Storczyk motylnik - co sprawia, iż jest taki wyjątkowy?

Storczyk rodzaju Oncidium zwany motylnikiem, jest wyjątkową rośliną, która nie bez powodu określana jest także "tańczącymi damami" lub "storczykiem motylkowym". Od innych roślin tego typu, odróżnia się swoimi niezwykłymi kwiatami.

Mają one płatki występujące najczęściej w żółtej lub pomarańczowej barwie. Rzadziej zdarza się, iż są one fioletowe. Charakteryzują je ozdobne i falbaniaste brzegi, które przyczyniają się do tego, iż podczas kwitnienia storczyk ten przypomina rój motyli lub suknie wirujące podczas tańca.

Cechą charakterystyczną tej rośliny jest także jej intensywność kwitnienia, która robi wrażenie, ponieważ jeden pęd może obsypać się aż dziesiątkami kwiatów jednocześnie. Wzrok przyciągają również szerokie liście storczyka motylnika.

Czytaj również: Podlewaj tym monsterę. Nie zliczysz nowych liści

Jak pielęgnować Oncidium? O tym musisz pamiętać

Chcąc jednak, aby storczyk cieszył nas swoim niezwykłym kwitnieniem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Roślinę należy umieścić w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Nie stawiajmy jej w bezpośrednim nasłonecznieniu, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia liści.

Storczyk motylnik najlepiej rozwija się w temperaturze 20 stopni Celsjusza w dzień i 16 stopni w nocy. Dzięki takiej różnicy temperatur może on lepiej rozkwitać. Kolejną kwestią, o którą musimy zadbać, jest odpowiednie podłoże dla rośliny. Oncidium potrzebuje specjalnego podłoża do storczyków, które gwarantuje wystarczającą cyrkulację powietrza i nie zatrzymuje nadmiaru wody.

Natomiast jeżeli chodzi o podlewanie rośliny, to powinno być ono umiarkowane. Storczyka należy zasilać od dołu, czyli zanurzając doniczkę w wodzie. W ciągu sezonu wegetacyjnego należy to robić raz w tygodniu, a zimą raz na 2 tygodnie. Woda, którą użyjemy do podlewania, powinna być przegotowana.

Nawożenie storczyka motylnika należy wykonywać raz w miesiącu podczas okresu wzrostu i kwitnienia. Najlepiej stosować do tego nawozy, które przeznaczone są dla storczyków.

Co zrobić po przekwitnięciu? Ten krok jest bardzo ważny

Po zakończeniu kwitnienia storczyka motylnika również musimy o niego zadbać, aby mógł ponownie w przyszłości cieszyć nas swoją urodą. W momencie, gdy pąk kwiatowy obumiera, musimy go delikatnie usunąć, aby roślina mogła przekierować swoją energię na dalszy wzrost.

Natomiast jeżeli chodzi o liście, to pozostawiamy te, które są zdrowe. Chore lub zwiędłe liście należy przyciąć, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób.

Na co uważać podczas uprawy storczyka motylnika? Te objawy są powodem do niepokoju

W trakcie pielęgnacji Oncidium warto zachować ostrożność, ponieważ jak większość storczyków, tak i ono jest narażone na ataki szkodników. Szczególnie często pojawiają się na roślinie przędziorki, wciornastki czy wełnowce. Zagrożeniem dla storczyka są także choroby grzybowe, takie jak zgorzej zgnilakowa czy szara pleśń.

Wobec tego, chcąc zapobiec szkodnikom i chorobom, warto regularnie kontrolować swoją roślinę oraz zapewniać jej adekwatne warunki uprawy, dbając w szczególności o cyrkulację powietrza i odpowiednie podlewanie.

Pierwszymi objawami, jakie powinny nas zaniepokoić, są przebarwienia i deformacje liści, a także widoczne zmiany na korzeniach. Od razu gdy je zauważymy, powinniśmy podjąć działania. Należy usunąć porażone części rośliny i użyć wybranego środka ochrony.


Zobacz też:

Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają choćby bardzo niskie temperatury

Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, iż podlejesz ją tym

Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki zamiokulkasa. Będzie rósł, jak nigdy

Idź do oryginalnego materiału