Medinila magnifica to nowa potentatka to tytułu najpiękniejszej rośliny doniczkowej. Storczyki jak dotąd nie miały tak mocnego rywala. Kwiat pochodzący z Filipin w zawrotnym tempie stał się popularny. Trudno się temu dziwić, charakteryzują go naprawdę piękne pąki oraz wyjątkowe, mocne liście, na których z łatwością można dostrzec unerwienie. Nie masz jej jeszcze w swojej domowej kolekcji? Zobacz, gdzie najlepiej przygotować miejsce dla tego okazu oraz jak się nim opiekować.
REKLAMA
Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać
Medinilla: Uprawa w domu przynosi wiele radości. To wyjątkowy okaz z Filipin
Medinilla magnifica to roślina tropikalna, która w środowisku naturalnym wyrasta jako epifit i osiąga od 2 do choćby 3 m wysokości. W warunkach doniczkowych jej możliwości są nieco ograniczone, jednak i tak prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Filipiński kwiat gruszy przyciąga wzrok swoimi niebanalnymi pąkami kwiatów, które występują w różowych lub różowo-fioletowych odcieniach (w zależności od odmiany). Dzwoneczki są wypełnione zwisającymi baldachogronami. Ich urokiem można cieszyć się przez wiele miesięcy (od lutego do sierpnia). Szlachetności dodają jej również ciemnozielone, mięsiste liście, o długości 20-30 cm.
Zobacz też: Jest piękniejsza niż pelargonie. Zasiej ją teraz, a wiosną twój balkon zaleje morze kwiatów
Z uwagi na to, iż medinilla bywa nazywana konkurentką storczyków, podobnie jak te uwielbiane przez wiele osób kwiaty, również wymaga szczególnej uwagi w kwestiach pielęgnacyjnych. Niektóre jej zapotrzebowania są podyktowane klimatem, z którego się wywodzi.
Medinilla magnifica - pielęgnacja. Zadbaj o otoczenie tej wyjątkowej rośliny
Przynosząc medinille do domu, pierwszym z podstawowych zabiegów uprawowych jest dobór odpowiedniego stanowiska. W tym przypadku będzie to jasna przestrzeń, do której dociera spora ilość światła. Ważne jest, aby promienie nie padały bezpośrednio na kwiat, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia liści i uszkodzenia całego organizmu. Z uwagi na naturalne środowisko, z którego wywodzi się okaz, właściciele filipińskiego kwiatu gruszy powinni zadbać również o to, aby wilgotność powietrza utrzymywała się na poziomie 60-70 proc. Regularnie należy również zraszać roślinę (wyjątkiem jest sezon zimowy). Od listopada do końca marca warto także ograniczyć podlewanie. Nawadniamy medinille wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby zacznie wysychać. Dodatkowo w tym czasie temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 15 stopni Celsjusza. W pozostałych okresach idealnie odnajduje się przy 22, a choćby 30 stopniach w ciągu dnia i 18-20 nocą.
Gleba, do której wysadzona jest roślina (lub w późniejszym okresie przesadzana czy rozmnażana) powinna być żyzna, torfowa i posiadać pH 5,5-6,5. Warto na dno doniczki wysypać drenaż, aby uniknąć zastojów wody.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.