Winogrona, które uprawiasz samodzielnie mogą smakować lepiej niż te ze sklepu, jednak musisz pamiętać o kilku zasadach. Zapewnienie krzewom optymalnych warunków do rozwoju to jedno, ale jeszcze ważniejszy jest wybór odpowiednich sadzonek.
Tylko dzięki temu spełnisz swoje marzenie o winorośli dopasowanej do twoich oczekiwań. Aby móc cieszyć się zdrowymi, soczystymi owocami, które obficie pojawią się na krzewie już za 2-3 lata i będą słodkie jak miód, powinieneś posadzić konkretne odmiany winogron. Sprawdź, które nadają się najlepiej do twojego ogrodu.
Może cię zainteresować: Sadzisz paprykę? Ogrodnik zdradza, co zrobić, żeby miała dużo dorodnych owoców
Które odmiany winogron są najsłodsze? Posadź je, a nie pożałujesz
Wbrew niektórym opiniom, w polskim umiarkowanym klimacie można uprawiać słodkie odmiany winogron. Postaw na te łatwe w uprawie, odporne na choroby i ataki szkodników. Większość z nich jest wczesna, więc nie zwlekaj z sadzeniem.
- Muscat Bleu - odmiana znana ze słodkich owoców z korzennym aromatem
- Arkadia - odmiana deserowa o dużych słodkich, jasnych owocach
- Regina - odmiana o dużych słodkich owocach w kolorze czerwonym
- Reliance - odmiana deserowa bezpestkowa, bardzo słodka i soczysta
- Bianca - odmiana deserowa (a także winna), o jasnych owocach
- Nero - odmiana deserowa o fioletowych pysznych owocach
Czy wiesz, jakie warunki do uprawy winogron są najlepsze? Pamiętaj o tych zasadach
Winogrona najlepiej czują się na ciepłym i słonecznym stanowisku, gdzie mają zapewnione minimum 6-8 godzin dostępu do naturalnego światła w ciągu dnia. Powinno być to miejsce osłonięte od wiatru, bo ten może uszkodzić ich pędy i kwiaty.
Południowa lub południowo-zachodnia ekspozycja w pobliżu ściany budynku, szpaleru czy altany będzie idealna. Pamiętaj, iż w uprawie winogron niezwykle istotny jest także dobór podłoża.
Muszą mieć zapewnioną żyzną lekką, najlepiej piaszczystą glebę, która gwałtownie się nagrzewa. Rośliny te nie tolerują zastoju wody, dlatego konieczny jest dobry drenaż. Odczyn pH dla większości odmian winorośli powinien być utrzymany na poziomie 6,5-7,2, (choć nie które hybrydy tolerują lekko kwaśne ziemie).
Czytaj również: Jeszcze w marcu rozrzuć to pod truskawkami. Zbierzesz najwięcej owoców w okolicy
Jak dbać o winogrona po posadzeniu? Dzięki temu będą silne i zdrowe
Po posadzeniu winogron, musisz się jeszcze o nie odpowiednio zatroszczyć, by były silne i zdrowe. Młode winorośle wymagają regularnego podlewania w pierwszych latach (jednak z umiarem, bo nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni).
W pierwszym roku po posadzeniu winogron nie musisz nawozić. Od drugiego możesz zacząć im podawać odżywki wieloskładnikowe dedykowane specjalnie dla tych roślin, jednak nie przesadzaj z ich ilością, aby krzewy nie skupiły się na wzroście kosztem owocowania.
Ważniejsze jest cięcie winogron. W pierwszym roku powinieneś uciąć pęd główny nad drugim pąkiem od podłoża, a w kolejnym przeprowadź cięcie formujące. Zapewnij roślinom podpory, aby mogły stabilnie rosnąć w górę.
Zobacz też:
Storczyk będzie kwitnąć niemal bez przerwy. Wystarczy metoda babci z wacikiem i spinką
Wiosną nakarm tym swoje narcyzy. Będą uginać się pod ciężarem kwiatów
Zasiej rzeżuchę dokładnie w tym terminie. W Wielkanoc zobaczysz morze kiełków