Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Chcesz, żeby twój ogród zachwycał feerią kolorów już wiosną? W takim razie nie próżnuj w styczniu - zacznij już teraz wysiew konkretnych roślin na rozsady. jeżeli zabierzesz się do pracy zimą, to przyspieszysz ich okres kwitnienia. Przedstawiamy listę kwiatów, odpornych na styczniowe chłody.

Z roku na rok coraz więcej ogrodników przekonuje się do styczniowego wysiewu warzyw i kwiatów. Rzadko kiedy występują siarczyste mrozy, a lekkie przymrozki nie szkodzą roślinom, uodpornionym na niskie temperatury. Nie czekaj do marca - rozpocznij wysiew już teraz.

Jakie kwiaty można wysiewać w styczniu do gruntu i na rozsady?

W styczniu bezpośrednio do gruntu możemy siać maki polne i chabry bławatki. Warto też przygotować rozsady roślin tj.:

  • begonia stale kwitnąca;
  • lobelia przylądkowa;
  • heliotrop peruwiański;
  • szałwia błyszcząca;
  • żeniszek meksykański;
  • petunia ogrodowa;
  • pelargonia rabatowa.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić siew tych roślin w lutym albo w marcu. Musimy jednak pamiętać, iż nie zakwitną one aż tak szybko, jak te wysiane w styczniu.

Jak wysiewać kwiaty w styczniu na rozsady?

Do przeprowadzenia styczniowego siewu na rozsady musimy kupić odpowiednie pojemniki, które wypełniamy uniwersalną, dobrą jakościowo ziemią. Możemy też użyć specjalnie dedykowanego podłoża do tego zabiegu.

Nasiona begonii stale kwitnącej, lobelii przylądkowej i petunii ogrodowej wciskamy do pojemników z wyrównanym podłożem, jednak nie przysypujemy ich, a nakrywamy folią albo szkłem. Stawiamy je w temperaturze co najmniej 20 stopni Celsjusza, a siewki trzeba przepikować dopiero wtedy, gdy pojawią się 2-3 liście adekwatne. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu tych roślin.

Siew szałwii błyszczącej rozpoczynamy w styczniu i możemy kontynuować go w lutym. Te kwiaty potrzebują 16-20 stopni Celsjusza do wschodów. Z kolei żeniszek meksykański może rosnąć w nieco niższej temperaturze, oscylującej w granicach 12-15 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o pelargonię rabatową, to jej nasiona moczymy w wodzie o temperaturze pokojowej przez 24 godziny. Po tym czasie umieszczamy je w podłożu i lekko przysypujemy piaskiem oraz nakrywamy folią. Musimy zapewnić tej roślinie temperaturę nie niższą niż 20 stopni Celsjusza. Siewki pikujemy, gdy wykształcą 2-3 liście.

Inaczej wygląda siew heliotropu peruwiańskiego. Nasiona tego kwiatu chłodzimy przez tydzień w temperaturze 1-5 stopni Celsjusza. Po tym czasie wciskamy je w podłoże i stawiamy w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.

Rośliny warto doświetlać specjalnymi lampami typu Led Grow. Dzięki nim nie będą wyciągnięte i słabe. Rozsady kwiatów umieszczamy w podłożu dopiero po 15 maja. Po tym terminie nie grozi im niebezpieczeństwo ze strony wiosennych przymrozków.

Zobacz też:

Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi

Nie musisz kupować sadzonek pieniążka. Dzięki temu będziesz je mieć za darmo

Ta roślina nie lubi sąsiedztwa. Lepiej postaw ją na pustym parapecie

Idź do oryginalnego materiału