Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) to bardzo atrakcyjny, karłowy krzew liściasty o zwartym, poduszkowym, rozłożystym pokroju. Dorasta do około 0,5-1 metra wysokości i z czasem zaczyna się intensywnie rozkrzewiać.
Spiraea betulifolia w czerwcu obsypuje się drobnymi, licznymi białymi czasami różowymi kwiatami, które zebrane są w duże, płaskie baldachogrona na szczytach pędów. Długie pręciki w które obdarzone są kwiaty, sprawiają iż kwiatostan jest jakby puszysty. Liście jej są nieduże, zielone, eliptyczne o ząbkowanych brzegach, gęsto pokrywają liczne, cienkie, silnie rozgałęzione, wyprostowane pędy.
Tawuła brzozolistna może być wykorzystywana do tworzenia niskich, naturalistycznych żywopłotów i szpalerów. Może być uprawiana w pojemnikach, a także jako roślina okrywowa. Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, parków, jak i do nasadzeń terenów zieleni miejskiej. Pięknie wygląda w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami ozdobnymi.
Uprawa tawuły brzozolistnej
Tawuła brzozolistna to roślina o małych wymaganiach pielęgnacyjnych i uprawowych. Pięknie prezentuje się i rozwija na stanowiskach nasłonecznionych, lub lekko półcienistych. Preferuje gleby żyzne, dobrze spulchnione, lekko wilgotne, o pH zbliżonym do obojętnego. Spiraea betulifolia poradzi sobie również w cieniu i na każdej glebie ogrodowej, choć wtedy kwitnienie może być słabsze.
Tawuła brzozolistna źle znosi towarzystwo chwastów, aby ograniczyć ich rozprzestrzenianie się, należy dobrze wyściółkować podłoże wokół pnia, co przy okazji ograniczy wyparowywanie wody z gleby. jeżeli chodzi o cięcie rośliny, ta tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ tawuła brzozolistna jest bardzo interesująca z natury. Możemy ewentualnie po kwitnieniu skrócić jej pędy o kilka- kilkanaście centymetrów, co spowoduje lepsze zagęszczenie i utrzymanie ładnego pokroju.
Spiraea betulifolia wykazuje dużą odporność na niskie temperatury i w naszej strefie klimatycznej raczej nie przemarza, nie wymaga zimowego okrycia. Dobrze znosi krótkotrwałe susze. Chociaż w okresie przedłużających się upalnych, bezdeszczowych dni, należy zadbać o jej nawadnianie. Tawułę należy podlewać rzadko, ale obficie. Nawożenie roślin polega na jednorazowym, wiosennym zasileniu wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Tawułę brzozolistną rozmnażamy przez sadzonki pędowe i przez odrosty korzeniowe.
Do najpopularniejszych odmian tawuły brzozolistnej zaliczamy:
- ‘Tor’– odmiana o czerwono-żółto-pomarańczowych jesiennych liściach, dorasta do 0,7 metra wysokości
- Tor Gold’– odmiana o zmiennej kolorystyce liści, dorasta do 0,6-0,8 metra wysokości
- ‘Pink Sparkler’– odmiana o różowych kwiatach, dorasta do około 0,8-1 metra wysokości
Fot. główna: Tawuła brzozolistna ‘Tor’, autor: Aleksandrs Balodis, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org