Jak pielęgnować chryzantemy w doniczce?
Chryzantemy doniczkowe wymagają regularnego, umiarkowanego podlewania. Optymalnym rozwiązaniem jest codzienne sprawdzanie wilgotności podłoża - nie można dopuścić, aby było zbyt suche. Powinniśmy jednak pamiętać, iż nadmiar wody może zaszkodzić korzeniom i prowadzić do ich gnicia. Najlepszym sposobem jest podlewanie od dołu. Wstawiając doniczkę na kilkanaście minut do miski z wodą równomiernie nawodnimy roślinę i unikniemy jej przelania.
Chociaż chryzantemy kwitną głównie jesienią, można je wspierać nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących, szczególnie jeżeli są uprawiane w doniczce. Nawożenie zwiększy intensywność kwitnienia i przedłuży czas życia kwiatów. Najlepiej stosować nawozy o obniżonej zawartości azotu, aby pobudzić kwitnienie roślin zamiast wzrost liści.
Jesienią warto pamiętać o zabezpieczeniu chryzantem przed niskimi temperaturami. Przy większych przymrozkach doniczki należy przenieść do chłodniejszego, ale nie zimnego miejsca - np do garażu lub na werandę. Takie rozwiązanie przedłuży kwitnienie rośliny.
Stanowisko i podłoże dla chryzantem w doniczce
Chryzantemy lubią światło, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Idealnym miejscem jest półcień - dlatego najlepiej postawić je w miejscu, gdzie promienie słoneczne są rozproszone. Rośliny przechowywane na zewnątrz osłoń przed wiatrem, ponieważ może uszkodzić delikatne kwiaty i liście rośliny. Warto również unikać miejsc narażonych na zacinający deszcz.
Zobacz również: Dlaczego liście chryzantem żółkną? Przyczyny i rozwiązanie na żółknące liście
Najlepsze podłoże dla chryzantem to przepuszczalna, lekka mieszanka. Idealnym wyborem będzie gotowe podłoże do roślin kwitnących o lekko kwaśnym odczynie (pH 5.5-6.5). Dodanie niewielkiej ilości piasku lub perlitu do gleby pozwala na lepsze drenażowanie i zapobiega zastojom wody. Warto też zadbać o warstwę drenażową na dnie doniczki - keramzyt lub drobne kamyki pomogą uniknąć gnicia korzeni.
Nie kupuj chryzantem z supermarketów i dyskontów. Padną po 2 dniach
Bardzo często kupujemy chryzantemy w marketach i dyskontach, ponieważ są łatwo dostępne i tańsze niż w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Niestety, chociaż przyciągają atrakcyjną ceną, mogą nie przetrwać choćby kilku dni na zewnątrz. Dlaczego tak się dzieje?
W supermarketach dominują odmiany chryzantem hodowanych głównie dla wyglądu, których kwitnienie jest sztucznie przyspieszane. Takie rośliny, szczególnie sprowadzane masowo, są mniej odporne na zmienne warunki pogodowe. Pracownicy marketów nie zawsze dbają o regularne i odpowiednie podlewanie roślin. Chryzantemy w takich miejscach mogą być przelewane lub przesuszane, a to niestety osłabia ich korzenie i sprawia, iż trudno będzie im przetrwać na cmentarzu.
Musimy również zwrócić uwagę na fakt, iż w marketach chryzantemy są przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Mogą to być np. zamknięte halach o wysokiej temperaturze i słabym dostępie do światła - w efekcie rośliny są osłabione. Kiedy zaniesiemy je na cmentarz, gdzie będą narażone na nagłe zmiany temperatury, gwałtownie zwiędną.
Jak wybrać chryzantemy na Wszystkich Świętych?
Jeśli chcesz mieć pewność, iż chryzantemy przetrwają dłużej, rozważyć zakup w specjalistycznych szkółkach ogrodniczych. Przede wszystkim zwróć uwagę na zdrowie rośliny - chryzantemy w dobrej kondycji mają jędrne, zielone liście bez plam oraz dobrze rozwinięte pąki, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Wybieraj odmiany o mniejszych kwiatach. zwykle są bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe, co sprawia, iż dłużej zachowują świeżość. Jeśli masz możliwość, sprawdź stan korzeni, delikatnie odciągając roślinę z doniczki - zdrowe korzenie powinny być białe i mocne, a nie przesuszone lub przegnite.
Zobacz też:
Wiosną trawnik będzie zielony jak nigdy. Wystarczy, iż teraz rozsypiesz to w ogrodzie
Spryskaj tym grządki jesienią. Wiosną nie będziesz martwił się o ślimaki
To ostatni dzwonek na przygotowanie lawendy do zimy. Wykonaj te zabiegi