Tak uratujesz swoje uprawy przed wysuszeniem. Rozwieś to nad roślinami, a poczują ulgę

1 dzień temu
Jak chronić rośliny przed suszą? Wysoka temperatura i mocne światło słoneczne nie zawsze sprzyjają uprawom. jeżeli obawiasz się, iż warzywa i kwiaty wyschną przy dużych upałach, lepiej osłoń je specjalnym materiałem. Wyjaśniamy, jak go zamontować i którą tkaninę wybrać.
Wysokie temperatury w ogrodzie nie zawsze są pomocne. Choć rośliny najlepiej rozwijają się w słońcu, to jednak zbyt ostre światło może je uszkodzić, przesuszyć, a choćby popalić. jeżeli nie chcesz stracić swoich upraw, to warto pomyśleć o dobrej osłonie. Sprawdź, jak ją założyć i kiedy stosować, aby warzywa i rośliny ozdobne w spokoju przetrwały całe lato.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Jaki materiał jest najlepszy do zacieniania roślin? Ta siatka sprawdzi się doskonale
Najlepszą osłoną na rośliny o tej porze roku będzie siatka cieniująca. To lekki i rozciągliwy materiał z tworzywa sztucznego, który ma na celu osłonę przed ostrym słońcem, jednocześnie nie odcinając w pełni światła. Przy okazji zabezpiecza też przed deszczem, gradem i innymi opadami atmosferycznymi, dlatego warto mieć go pod ręką przez cały rok. Najlepiej jednak stosować siatkę dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30 stopni Celsjusza. Sprawdzi się wówczas zarówno w warzywniakach, jak i na balkonach czy tarasach. Jakie rośliny warto nią przykryć w upale? Są to głównie warzywa wchodzące w kwitnienie lub o delikatnych liściach, między innymi:


sałata,
rukola,
szpinak,
ogórki,
fasola szparagowa,
zioła.


Siatka cieniująca sprawdzi się nie tylko na warzywach, ale tez na roślinach ozdobnych, takich jak fuksja, begonia czy niecierpka. Można nią też osłonić baseny i oczka wodne, aby nie wpadały do nich liście.
Zobacz też: Wystarczy kilka kropel. Ziemiórki znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki


Czym przymocować siatkę cieniującą? Pamiętaj o tym przed montażem
Wybierając odpowiednią siatkę cieniującą do ogrodu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na gęstość tkaniny. Materiał przepuszczający od 70 do 80 procent światła sprawdzi się w przypadku delikatnych roślin uprawnych, takich jak ogórki czy sałata. Z kolei przepuszczalność na poziomie 30 procent nada się głównie do roślin ozdobnych i kwitnących.


Przed rozłożeniem siatki trzeba zadbać o wsporniki, które ją przytrzymają. Nie należy kłaść tkaniny bezpośrednio na roślinach, ponieważ wówczas można je uszkodzić. Ponadto uprawy muszą mieć dobrą cyrkulację powietrza, materiał mógłby ją ograniczyć. Najlepiej zatem rozciągnąć siatkę między tyczkami lub przymocować ją na ramę. jeżeli jednak chcemy zamontować osłonę w szklarni, można przywiązać ją bezpośrednio do konstrukcji, tworząc osłonę boczną. Z kolei w przypadku roślin doniczkowych na balkonie lub tarasie, tkanina powinna być przymocowana dzięki linki lub siatki ogrodzeniowej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału