Tak pozbędziesz się ćmy bukszpanowej. Skutecznie

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl


Ćma bukszpanowa potrafi zniszczyć nasze piękne żywopłoty. Warto wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze oznaki ataku szkodników i jak skutecznie ochronić swoje bukszpany. Oto sprawdzone metody walki z tym owadem.
Ćma bukszpanowa żeruje: Bukszpany to bardzo popularne rośliny w Polsce, jednak spore zagrożenie stanowią dla nich ćmy bukszpanowe. To motyle z rodziny wachlarzykowatych, które są gatunkiem inwazyjnym. Niebezpieczne są larwy i gąsienice, które pożerają pędy i korę. Stworzenia potrafią doszczętnie zniszczyć rośliny i doprowadzić do obumierania krzewów. Warto wiedzieć, iż zagrożenia nie stanowią dorosłe osobniki. Ćma bukszpanowa ukrywa się na zimę w gałązkach i tworzy kokony. Gdy jest ciepło, owady wybudzają się ze snu i zaczynają żerować. Są aktywne już od końca lutego.


REKLAMA


Objawy żerowania ćmy bukszpanowej: Bardzo ważne jest szybkie wykrycie problemu. Charakterystyczne oznaki żerowania szkodników to dziury na liściach rośliny i nieregularne kształty brzegów liści. Można zauważyć też białe kokony ukryte w bukszpanie, a liście mogą być bledsze lub usychać.


Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?


Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Możemy postawić na domowe rozwiązania, a jednym z nich będzie wymieszanie wody z octem w proporcji 1:1. Taką mieszanką należy spryskać roślinę. Zamiast octu można użyć proszku do pieczenia i całe opakowanie wymieszać z litrem wody. Posłużyć może też czosnek - trzeba rozgnieść kilka ząbków, zalać wodą i potem spryskać. Szybciej i skuteczniej będą jednak działać różnego rodzaju opryski chemiczne dostępne w sklepach.


Inne sposoby: jeżeli chcemy pozbyć się ćmy bukszpanowej, poza opryskami warto zastosować inne środki prewencyjne. Mogą to być np. pułapki wabiące, które przyciągają samców ćmy bukszpanowej. Można też posadzić obok bukszpanu rośliny o intensywnym zapachu (np. mięta, lawenda), które odstraszają ćmę bukszpanową. W przypadku mniejszych inwazji może sprawdzić się manualne usuwanie szkodników.
Więcej: Przeczytaj również tekst "Zagrał bardzo nietypowo i trafił 'szóstkę'. Wielka kumulacja w Lotto rozbita".Źródła: Portal rolniczy Agro Profil, Gazeta.pl 1, Gazeta.pl 2
Idź do oryginalnego materiału