Lilia złotogłów (Lilium martagon) to jedna z najpiękniejszych dzikich roślin, jakie można spotkać w Europie. W Polsce rośnie głównie w Karpatach i Sudetach, gdzie zdobi górskie łąki i leśne polany charakterystycznymi kwiatami o zawiniętych płatkach. Choć najczęściej mają one kolor różowy, zdarzają się też odcienie purpurowe, czy białe. Pylniki w kontrastowych barwach - żółci lub pomarańczu - tylko podkreślają ich niezwykłą urodę. Lilia wygląda delikatnie, ale potrafi kwitnąć przez wiele sezonów, zakładając, iż nikt jej nie wykopie, by stworzyć piękny bukiet. Na szczęście dziś coraz więcej osób stara się zapewnić tej niezwykłej bylinie dobre warunki w przydomowych ogrodach, zamiast podziwiać ją w kompozycjach kwiatowych. Właśnie na działce roślina może naprawdę rozwinąć skrzydła.
REKLAMA
Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!
Czy lilie złotogłów są pod ochroną? Klejnot górskich łąk, którego nie wolno zrywać ani wykopywać
Lilia złotogłów, znana też jako lilia martagon, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzikich roślin cebulowych w Europie. W naszym kraju występuje głównie w Karpatach i Sudetach, gdzie porasta leśne polany i zbocza. Jej zwisające, różowe kwiaty z charakterystycznie zawiniętymi płatkami nie mają sobie równych. Choć wygląda delikatnie, potrafi przetrwać choćby kilkanaście lat w jednym miejscu - o ile nikt jej nie przesadzi. Przez lata była masowo wykopywana i wykorzystywana w bukietach, co doprowadziło do dramatycznego spadku jej liczebności. Dziś podlega ścisłej ochronie i nie wolno jej zbierać na stanowiskach naturalnych.
Lilia złotogłów - zdjęcie ilustracyjneFot.istockphoto.com/Alex Manders
Czy lilia złotogłów jest hodowana jako roślina ozdobna? Tak, można ją uprawiać w ogrodach
Dobra wiadomość jest taka, iż lilię złotogłów można legalnie uprawiać we własnym ogrodzie i to bez większych trudności, bo nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Wystarczy odpowiednie stanowisko, najlepiej półcieniste, a także lekko zasadowa gleba i odrobina cierpliwości. Cebule sadzi się jesienią, w dobrze przepuszczalnym podłożu. W pierwszym roku nie należy spodziewać się spektakularnych efektów - bylina potrzebuje czasu, by zbudować silny system korzeniowy. jeżeli zapewnisz jej spokój, umiarkowaną wilgotność i zasilisz wiosną nawozem dla roślin cebulowych, w kolejnych sezonach odwdzięczy się bajkowymi kwiatami. Co więcej, przy sprzyjających warunkach może zachwycać nimi choćby przez 20 lat.
Zobacz też: Czym dokarmiać hortensje, a czego unikać? Domowe nawozy mogą uratować lub zniszczyć rośliny
Lilia złotogłów nie lubi suszy, ale równie niebezpieczny jest dla niej nadmiar wody. W czasie deszczowego lata nie trzeba jej podlewać. Z kolei w okresach, gdy brakuje opadów, warto nawadniać ją raz na pięć dni. Zawsze bezpośrednio przy korzeniach, nigdy po liściach i kwiatach. Po kwitnieniu dobrze jest zostawić zielone łodygi aż do naturalnego zaschnięcia, pozwala ta cebuli zmagazynować zapasy energii na następny sezon. Odrobina troski sprawi, iż roślina przetrwa lata i każdego czerwca na nowo rozwinie hipnotyzujące, skręcone pąki.
Lilia złotogłów - zdjęcie ilustracyjneFot. istockphoto.com/kato08
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.