Ta herbata w kilku krajach została zakazana. W Polsce jest bardzo popularna. Wielu pije ją codziennie

6 dni temu
Zdjęcie: feyyazalacam/Istock.com


Choć picie herbaty powszechnie uważa się za zdrowy nawyk, naukowcy gromadzą coraz więcej dowodów na szkodliwość poszczególnych ziół. Niektóre z herbat, które wciąż są dostępne na polskim rynku, w poszczególnych częściach świata zostały wpisane na tak zwaną czarną listę. O jakie produkty chodzi? Na tym może ucierpieć nasza wątroba.
Herbata posiada wiele odmian, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie. Niektórzy stawiają na klasykę, natomiast dla innych niezwykle istotny jest mocno owocowy bądź ziołowy posmak. Ten gorący napój wraca do łask wraz z jesienną porą, gdy na zewnątrz robi się coraz zimniej. Czy rozgrzewanie się nim to dobry pomysł? Okazuje się, iż w niektórych przypadkach zdania na ten temat mogą być podzielone.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!


Herbata zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na polskim rynku wciąż jest akceptowana
Już jakiś czas temu pod lupę wzięto tak zwane herbaty oczyszczające, które mają pozytywnie wpływać na pracę naszych jelit i skutkować "detoksykacją organizmu". Okazuje się, iż w rzeczywistości spożywanie takich napojów może nieść za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Herbaty oczyszczające dość często zawierają w sobie taki składnik jak senes, czyli liście krzewów z rodzaju Senna Mill. Choć tego typu napary mają nam pomóc w utracie zbędnych kilogramów i przynieść ulgę, to zdaniem naukowców długotrwałe ich stosowanie może prowadzić do tego, iż nasze jelita się od nich uzależnią. Organizm z czasem zaczyna się do nich przyzwyczajać, a wtedy problem z wypróżnianiem powraca. Co więcej, w skrajnych przypadkach może choćby dojść do uszkodzenia wątroby. Regularne spożywanie takich naparów prowadzi także do nadmiernej utraty płynów i elektrolitów. Problem polega na tym, iż popularność herbat oczyszczających stale rośnie. Właśnie dlatego kilka państw zdecydowało się, aby całkowicie pozbyć się ich z rynku.


Herbaty ziołowe kontra naukowcy. Od tych składników lepiej trzymać się z daleka
Dla przykładu herbata z senesu została zakazana w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii oraz Kanadzie. Podobne kontrowersje wzbudza również żywokost lekarski, który ma działać kojąco i przeciwzapalnie. Choć kilka się o tym mówi, roślina zawiera alkaloidy pirolizydynowe, których działanie może być niezwykle szkodliwe dla zdrowia. W tym przypadku mocno zagrożona jest wątroba, dlatego tego typu napary zostały wycofane ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Niestety w Polsce wciąż można spotkać je na półkach sklepów spożywczych. W związku z tym warto pamiętać, aby stosowanie wszelkiego rodzaju ziołowych i leczniczych herbat zawsze skonsultować z lekarzem. Co więcej, takie napary należy pić w niewielkich ilościach i wyłącznie przez krótki okres czasu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału