Szparag Sprengera – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Szparag Sprengera


Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’)

Wysokość 60-100 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój pokładający się, rozłożysty, przewieszający

Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’) to pochodząca z Afryki Południowej bylina lub półkrzew, jedna z dwóch odmian szparaga gęstokwiatowego. W swojej ojczyźnie uznawana za uciążliwy chwast, w klimatach chłodniejszych natomiast jest to bardzo popularna roślina doniczkowa oraz dodatek do żywych bukietów.

Szparag ten tworzy zielone, długie, wiotkie pędy, które w miarę wzrostu przewieszają się przez doniczkę. W warunkach naturalnych osiągają one ok. 2 metry długości, w uprawie doniczkowej są o połowę krótsze. Całe pędy pokryte są wąskimi, szpiczastymi listkami, które są w rzeczywistości zmodyfikowanymi pędami, które przejęły rolę liści. Rzeczywiste liście są maksymalnie zredukowane do roli zakrzywionego ciernia. Wyrastają na pędach i służą roślinie do czepiania się podpór.

Jeśli roślina ma zapewnione optymalne warunki, wówczas zakwita. Kwiatuszki są liczne, drobniutkie, zebrane w grona, mają kremowobiałą barwę i pięknie pachną. Gdy zostaną zapylone, zmieniają się w kuliste, zielone owoce, które z czasem czerwienieją. Korzenie rośliny wyposażone są w bulwki, które są magazynem wody pozwalającym przetrwać roślinie, gdy panuje susza.

Uprawa szparaga Sprengera

Szparag Sprengera nie ma wygórowanych wymagań i jest prosty w uprawie. Wystarczy mu zapewnić próchniczą, żyzną, przepuszczalną i stale wilgotną ziemię i jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Dobrze by odczyn gleby był lekko kwaśny. Wiosną i latem wymaga nawożenie nawozem uniwersalnym do roślin zielonych. Zimą woli nieco chłodniejsze miejsce, ale dobrze doświetlone.

Szparagi rozmnaża się przeważnie z nasion. Można również podzielić wiosną roślinę, jeżeli ma się dobrze rozrośnięty egzemplarz.

Fot. główna: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału